Gwasz Andrzeja Wróblewskiego, kolaże Jana Lenicy i Tadeusza Dominika znajda się m.in. na wystawie pt. "Prace na papierze: Sztuka Współczesna" w warszawskim salonie wystawowym DESA Unicum. Początek ekspozycji 30 kwietnia.
"Jesteśmy świadkami renesansu polskich powojennych artystów na arenie międzynarodowej. Twórczość Andrzeja Wróblewskiego czy Aliny Szapocznikow została w tym roku po raz pierwszy zaprezentowana w Wielkiej Brytanii podczas indywidualnych wystaw. Jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie – londyńska Zwirner Gallery poświęciła Wróblewskiemu retrospektywną wystawę. Wśród pokazywanych dzieł znalazły się płótna oraz prace na papierze. Ich ceny wahają się od 35 tys. do nawet 375 tys. euro" - napisali w katalogu organizatorzy wystawy.
Andrzej Wróblewski w czasie swojego krótkiego życia - zmarł w wieku 30 lat - namalował ponad 200 obrazów i 800 dzieł na papierze. Jak uważają krytycy sztuki do lubianych przez artystę technik należał gwasz. Malowanie gwaszem jest najczęściej stosowane przy wykonywaniu szkiców do obrazów olejnych oraz do wykonywania ilustracji do książek. Wróblewski stosował gwasz jako formę "zapisu" scen z życia codziennego, pomysłów, artystycznych inspiracji. Na wystawie pokazane będzie rzadko wystawiane dzieło artysty – "Kobieta z dzieckiem".
Andrzej Wróblewski urodził się 15 czerwca 1927 r. w Wilnie, zginął 23 marca 1957 r. podczas wyprawy w Tatry. Uznany jest za jednego z najwybitniejszych polskich artystów powojennych: "do końca swojego krótkiego życia pozostał buntownikiem poszukującym własnej drogi artystycznej – pomiędzy abstrakcją i figuracją. Jego twórczość od samego początku inspirowała, będąc punktem odniesienia dla twórców kilku następnych pokoleń" - można przeczytać o artyście na stronie portalu culture.pl
Na wystawie znajdzie się również monumentalne dzieło Tomasza Tatarczyka "Stos", które zostało zaprezentowane publiczności w 1988 r. na wystawie w Soho Center for Visual Artists w Nowym Jorku. "Twórczość Tomasza Tatarczyka jest efektem wnikliwej obserwacji wybranych z otoczenia i wielokrotnie powtarzanych motywów: zamkniętych bram, drogi, wzgórz, wąwozów, wody i unoszących się na jej powierzchni łodzi lub brodzących w niej psów" - charakteryzują prace artysty organizatorzy wystawy.
Eksponowane będą również: wczesny kolaż autorstwa Tadeusza Dominika, a także dwie wybitne prace Jana Lenicy zrealizowane na podstawie kadrów z filmu "Labirynt". "Obraz z 1962 roku został obsypany nagrodami i stał się jedną ze sztandarowych pozycji nurtu refleksyjno-filozoficznego w polskiej animacji. "Arcydzieło Jana Lenicy odczytać można jako wizję totalitarnej rzeczywistości miasta-labiryntu i skonfrontowanej z nim, dążącej do wolności jednostki. Za pomocą technik kolażu i wycinanki, w prezentowanych na aukcji pracach, artyście udało się wykreować budzący grozę i jednocześnie fascynujący świat" - czytamy w katalogu.
Na wystawie pokazane będą także trzy prace Zbigniewa Makowskiego. W latach 60-tych artysta poznał Andre Bretona – teoretyka surrealizmu. To wydarzenie ukształtowało jego twórczość. Zbigniew Makowski do dziś silnie związany jest ze środowiskiem surrealistów. Interesuje się różnymi dziedzinami nauki – matematyką, muzyką, jest znawcą wielu kultur, miłośnikiem poezji, pism filozoficznych i ezoterycznych. Znany jest z jubilerskiej precyzji rysunków.
Wystawa będzie też okazją do obejrzenia prac najważniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej m.in. Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jana Tarasina, Romana Opałki i Magdaleny Abakanowicz.
Wystawa "Prace na papierze: Sztuka Współczesna" będzie czynna od 30 kwietnia-10 maja w salonie wystawowym DESA Unicum w Warszawie. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ pat/