Ponad 60 osób weźmie udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Polskich Tańców Narodowych, który potrwa od 14 do 17 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie (Śląskie).
Festiwal ma zasięg ogólnopolski i jest przeznaczony dla uczniów klas od III do VIII ogólnokształcących szkół baletowych. Ma na celu propagowanie polskiej ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru.
Jak poinformowali w poniedziałek organizatorzy, konkurs będzie przeprowadzany w dwóch kategoriach: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru tanecznego. Uczestnicy obowiązkowo zatańczą co najmniej dwa polskie tańce narodowe, a w drugiej kategorii są zobowiązani do wykonania układu choreograficznego w dowolnej technice tańca, ale z nawiązaniem do polskiego folkloru i wykorzystaniem elementów polskich tańców ludowych. W obydwu kategoriach zatańczą duety i zespoły, w stylizacji polskiego folkloru zaprezentują się także soliści.
Każda ze szkół baletowych jest także zobowiązana do prezentacji co najmniej jednego układu choreograficznego do muzyki wybranego kompozytora. Co roku decyzję o jego wyborze podejmuje jury. W poprzednich latach młodzież tańczyła do muzyki Wojciecha Kilara, Karola Kurpińskiego i Henryka Wieniawskiego. W tym roku będą to utwory Stanisława Moniuszki.
Rywalizować będą uczniowie czterech ogólnokształcących szkół baletowych: Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie i – po raz pierwszy - Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.
Jury pod przewodnictwem wybitnej choreograf Hanny Chojnackiej będzie oceniało uczestników biorąc pod uwagę poziom wykonania układów tanecznych, precyzję taneczną i umiejętności techniczne, a także artystyczną formę i estetykę ruchu, osobowość artystyczną i dojrzałość interpretacyjną. W przypadku duetów i układów zespołowych ważna będzie także umiejętność współpracy z partnerem i zespołem. Wszyscy otrzymają odpowiednią ilość punktów także za muzykalność i wrażliwość na środki wyrazu.
Organizatorami festiwalu są: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
"Festiwal pięknie się rozwija, a pałac w Koszęcinie kojarzony jest w Polsce już nie tylko jako siedziba artystycznego Zespołu +Śląsk+, ale także miejsce słynące z nowoczesnego podejścia do kultury narodowej, gdzie w różnorodny sposób troszczy się o kulturowe dziedzictwo. Cieszy nas również ogromnie, iż dzięki festiwalowi coraz więcej młodych tancerzy - uczniów ogólnokształcących szkół baletowych – staje się profesjonalnymi artystami Zespołu "Śląsk", widząc szansę rozwoju swojego talentu w naszej instytucji" – napisał w słowie wstępnym do uczestników festiwalu dyrektor Zespołu "Śląsk" Zbigniew Cierniak. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
edytor: Paweł Tomczyk
lun/ pat/