Od wizyty w Bibliotece Narodowej w Rydze rozpoczął w środę rano wizytę na Łotwie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Minister spotka się następnie z szefem dyplomacji Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem; będzie też rozmawiał z łotewskim ministrem obrony Raimondsem Bergmanisem.
W Rydze odbędą się także polsko-łotewskie konsultacje polityczne pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych. Po spotkaniu Czaputowicza i Bergmanisa odbędzie się konferencja prasowa ministrów.
Podczas pobytu w Bibliotece Narodowej w Rydze Czaputowicz przekazał na ręce jej dyrektora Andrisa Vilksa książkę Adama Zamoyskiego "Poland. A history". Trafi ona na specjalny regał dla gości (ang. People's Bookshelf).
Regał ten znajduje się w atrium Biblioteki Narodowej Łotwy i jest jednym z centralnych elementów budynku. Ma pięć kondygnacji i przechowuje książki ofiarowane Bibliotece Narodowej w ramach kampanii "Specjalna książka na specjalną półkę". W jej myśl każdy z gości biblioteki może podarować książkę o szczególnym dla niego znaczeniu, umieszczając też wiadomość lub osobistą historię związaną z książką na jej stronie tytułowej.
"Nasze kraje i narody łączy wielowiekowa historia, wspólnota losów, zarówno w okresie I Rzeczpospolitej, w dramatycznym, ale i optymistycznie zakończonym wieku XX, jak i obecnie w czasach bliskiej współpracy w ramach UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wciąż jednak wiemy o sobie za mało, zwłaszcza o naszej wzajemnej historii, w tylu miejscach podobnej, a czasami wręcz wspólnej" – powiedział szef polskiej dyplomacji, przekazując książkę dyrektorowi biblioteki.
Czaputowicz zaznaczył, że bez znajomości historii i tradycji trudno zrozumieć teraźniejszość i tożsamość narodu. "Mam więc głęboką nadzieję, że książka autorstwa Adama Zamoyskiego, w sposób przystępny i ciekawy opisująca dzieje Polski i jej mieszkańców, pomoże sięgającym po nią czytelnikom zrozumieć nas, Polaków" – powiedział minister.
Szef MSZ życzył, by przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setna rocznica państwowości Łotwy "jeszcze bardziej zbliżyła do siebie nasze narody i położyła fundamenty pod pomyślne stosunki w przyszłości".
Zaznaczył ponadto, że ma świadomość, jak wielką rolę w kształtowaniu łotewskiej państwowości odegrała literatura tworzona w języku narodowym, stąd ma szczególną satysfakcję, że swoją wizytę na Łotwie rozpoczął od odwiedzenia Biblioteki Narodowej.
Podczas wizyty w Rydze Czaputowicz odwiedzi też polskich żołnierzy stacjonujących w Adazi; to tam będzie rozmawiał z szefem łotewskiego resortu obrony.
Decyzję o wysłaniu do Polski oraz państw bałtyckich, w tym Łotwy, czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Celem inicjatywy określonej jako wysunięta wzmocniona obecność (eFP) było wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Polska wydzieliła siły do batalionów stacjonujących w Rumunii i na Łotwie.
Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, liczące 1-1,5 tys. żołnierzy. Każda z nich jest wielonarodowa - tzw. państwo ramowe wystawia większość sił i dowodzi całą grupą, złożoną także z żołnierzy innych krajów.
Z Rygi Marzena Kozłowska (PAP)
mzk/ ulb/ ap/ je/