Twórczość Poli Dwurnik, polskiej malarki, graficzki i rysowniczki, będzie można poznać na wystawie, którą przygotowuje Galeria Bielska BWA – podała instytucja. Znajdą się na niej prace z ostatnich kilku lat, w tym wiele dotychczas niewystawianych.
"Wystawa +Spotkaj artystkę+, której wernisaż odbędzie się 18 maja, będzie okazją do zapoznania się z przekrojem różnorodnych mediów, po które sięga artystka. To m.in. malarstwo olejne, rysunek, kolaż, komiks, instalacja i wideo muzyczne" – poinformowały służby prasowe bielskiej galerii.
Motywem przewodnim ekspozycji będzie sylwetka artystki, obecnej nie tylko jako autorki, lecz także jako bohaterki wielu prac. "Pola Dwurnik znana jest z autoportretów wzorowanych na portretach królowej Anglii Elżbiety I, których symbolika i dekoracyjna forma od lat ją fascynują. Na wystawie pojawią się obrazy i gwasze z tej serii, ale także inne autoportrety - olejne na płótnie, szybko szkicowane na papierze, czy autoironiczne wyobrażenia siebie jako berlińskiego potwora Smok-Ladaco" – podała galeria.
Inną odsłoną autoportretu będą dwie narracje rysunkowe opowiadające o nieplanowanych spotkaniach z polskimi twórcami - artystą wizualnym Wojciechem Bąkowskim oraz poetą Marcinem Świetlickim.
Na wystawie zostaną zaprezentowane teledyski zespołu Cosmic Parrot, który jest muzycznym wcieleniem Poli Dwurnik. Dopełni ją strój artystki - dworska suknia z motywami z jej obrazów, który był elementem performance'u z 2013 r.
Pola Dwurnik urodziła się w 1979 r. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowniach swoich rodziców – Teresy Gierzyńskiej i Edwarda Dwurnika. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Była współzałożycielką i pierwszą redaktorką naczelną magazynu artystycznego "Sekcja" oraz prowadziła Galerię Zakręt. Jest autorką czterech książek z rysunkami. Wydała też książkę artystyczną "Girl on Canvas. Dziewczyna na płótnie" poświęconą malarstwu i jego recepcji, do której współtworzenia zaprosiła ponad trzydzieści zaprzyjaźnionych osób, m.in. prof. Marię Poprzęcką i Olgę Tokarczuk.
Prace Poli Dwurnik były pokazywane na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, a także w Berlinie, Rzymie i Sankt Petersburgu.
Wystawa w Bielsku-Białej będzie czynna do 17 czerwca.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ rosa/