Piąty Marsz Pamięci rtm. Witolda Pileckiego przejdzie w niedzielę ulicami Stalowej Woli. Wydarzenie upamiętniające 117. rocznicę urodzin Rotmistrza organizują: Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny.
Jak przypomniała rzeczniczka Młodzieży Wszechpolskiej Podkarpacie Izabela Pomykała właśnie w niedzielę, 13 maja mija 117 rocznica urodzin tego wybitnego polskiego żołnierza, który "jako jeden z głównych Żołnierzy Wyklętych trafił do panteonu narodowych bohaterów". Wydarzenie ma upamiętnić Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze.
Uroczystości rozpocznie w niedzielę o godz. 16 msza św. w kościele p.w. Maryi Królowej Polski (Bazylice Konkatedralnej) w Stalowej Woli, odprawiona w intencji Pileckiego.
Po niej spod bazyliki wyruszy marsz im. rtm. Witolda Pileckiego, który przejdzie ulicami ks. Popiełuszki i Ofiar Katynia na cmentarz komunalny w Stalowej Woli. Tam przy mauzoleum Armii Krajowej, zostanie odmówiona modlitwa, odśpiewany hymn państwowy, zostaną także złożone kwiaty i zapłoną znicze.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu w północno-wschodniej Rosji. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej wraz z rodziną przedostał się do Polski. Jako ułan wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej i dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął studia rolnicze, przez pewien czas studiował także sztuki piękne. W latach 30. administrował rodzinnym majątkiem w Sukurczach koło Lidy.
W kampanii wrześniowej walczył w szeregach armii "Prusy", a w październiku 1939 r. przeszedł do konspiracji; był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej.
19 września 1940 r. dał się specjalnie ująć podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Była to część jego planu przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w celu zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania oraz zorganizowania wśród więźniów komórek ruchu oporu i nawiązania współpracy z organizacjami konspiracyjnymi poza obozem.
Po wykonaniu zadania wraz z dwoma towarzyszami zorganizował pod koniec kwietnia 1943 r. ucieczkę z Auschwitz. Trafił do AK i wziął udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku dostał się do niewoli.
Zakończenie wojny zastało go w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.
W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. Po krótkim procesie 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
edytor: Paweł Tomczyk
api/ pat/