Mundury wojskowe, wyposażenie żołnierzy z ostatnich 100 lat, elementy uzbrojenia czy fotografie złożą się na wystawę „100 lat garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu 1918-2018”, którą od piątku można oglądać w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.
Jak powiedział kurator ekspozycji dr Grzegorz Szopa, wystawa jest poświęcona jednostkom Wojska Polskiego, które powstały w Przemyślu i okolicy; przedstawi ich dzieje od początków, czyli od odzyskania niepodległości, aż do czasów współczesnych.
„Ma ona przybliżyć odbiorcom okoliczności narodzin jednostek wojskowych w Przemyślu i okolicach, ich rozbudowę, zmiany organizacyjne oraz codzienne funkcjonowanie w mieście i okolicy oraz wpływ na środowisko lokalnej społeczności” – zauważył Szopa.
Na ekspozycji znalazły się mundury, m.in. żołnierza Legionów Polskich z 1914 roku, galowy kapitana 5. Pułku Strzelców Podhalańskich z 1938 roku wraz z naszywkami i odznaczeniami, mundur polowy z czasów II RP, szeregowca Ludowego Wojska Polskiego z 1943 roku, a także mundury z lat 80. XX w. i współczesne.
Wśród wyposażenia żołnierzy i elementów uzbrojenia pokazano polowy aparat telefoniczny sprzed II wojny światowej, chlebak, maski gazowe, ładownice polskie sprzed 1939 roku, manierki, nieśmiertelniki, hełmy, w tym francuski z 1915 roku.
Na wystawie znalazła się też broń, w tym karabiny maszynowe, wielokalibrowy karabin maszynowy, pistolety maszynowe Sten Mk. II kal. 9 mm, MP40, kal. 99 mm i PPSz, kal. 7,62 mm, pistolet Parabellum, a także granaty, bagnety.
„Pokazaliśmy też jedno z pierwszych odznaczeń polskich ustanowionych przez Wojsko Polskie po 1918 roku – +Gwiazdę Przemyśla+ za walkę z Ukrainą o polskość w Przemyślu w latach 1918-19” – wskazał kurator.
Ekspozycja prezentuje także fotografie dowódców jednostek wojskowych, żołnierzy i sprzętu używanego przez armię polską od pierwszych dni niepodległości do chwili obecnej, odznaki pamiątkowe, dokumenty i osobiste pamiątki po żołnierzach z okresu II wojny światowej.
Część wystawy została poświęcona żołnierzom polskiego Państwa Podziemnego i ich wysiłkowi w walce o niepodległą Polskę.
Ekspozycja potrwa do końca wakacji.
Wernisaż wystawy w piątek poprzedziła konferencja „100 lat Garnizonu Wojska Polskiego w Przemyślu 1918 – 2018”, na której przedstawiono m.in. historię garnizonu przemyskiego w czasach II RP i w latach 1944-1948, przypomniano udział Podhalan w garnizonie Przemyśl. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/