Samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji rządowej pielgrzymują w sobotę do sanktuarium w Świętej Lipce. Sanktuarium obchodzi w tym roku jubileusze 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej oraz 400-lecia oddania miejsca pod opiekę polskiego króla.
Jak podkreślił proboszcz świętolipskiej parafii ks. Aleksander Jacyniak, spodziewany jest udział około 500 przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzystów, radnych, zarządu województwa, prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, pracowników administracji z Warmii i Mazur.
Sanktuarium, które niedawno zostało umieszczone na liście Pomników Historii, przez wieki było ośrodkiem polskości, ale także ekumenizmu.
Jak powiedział ks. Jacyniak, ten rok jest szczególny dla Świętej Lipki, bo obchodzi jubileusze 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej, 400-lecia oddania miejsca pod opiekę króla polskiego i jego następców, a także 125-rocznica ukończenia przez kompozytora i organistę Feliksa Nowowiejskiego tutejszej szkoły muzycznej.
Kościelne uroczystości jubileuszowe w Świętej Lipce rozpoczęły się już w marcu, kiedy odbyło się popularno-naukowe sympozjum na temat sanktuarium pielgrzymkowego. Pielgrzymowali tu już także tegoroczni maturzyści z archidiecezji warmińskiej. We wszystkich archidiecezjalnych kościołach i pozostających pod opieką jezuitów odczytywane są rozważania na temat sanktuarium świętolipskiego.
"Bardzo ważnym wydarzeniem dla nas było dołączenie przez prezydenta RP sanktuarium do listy Pomników Historii, najbardziej elitarnego grona kilkudziesięciu obiektów i terenów zabytkowych, a 2 maja świątynia jako jedyna w Polsce otrzymała flagę od prezydenta RP"- powiedział ks. proboszcz.
Główne uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia.
Obraz Matki Bożej w Świętej Lipce został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 r. Ceremonii dokonał prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kardynał Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II dekretem z 24 lutego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.
Jak podał ks. Jacyniak, sanktuarium, którym od wieków opiekują się jezuici, odwiedza rocznie około 400 tys. ludzi. Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W czasie sezonu wakacyjnego, gdy każdego dnia odbywa się siedem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona po brzegi, a często ludzie gromadzą się także przed kościołem - dodał proboszcz.
Sanktuarium w Świętej Lipce leży w wyjątkowym miejscu, nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na położenie na styku ziem warmińskiej i mazurskiej i wyznań, które w regionie są cztery: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego.
Jak poinformował ks. Jacyniak, sanktuarium już w przeszłości pełniło funkcje ekumeniczne. Gdy w XVIII w. w Świętej Lipce odprawiane były msze luterańskie dla protestantów, wówczas zamieszczane były ogłoszenia, by nie przychodzili na nie katolicy, ale nie dlatego, że byli źle widziani, lecz by protestanci mogli zmieścić się w świątyni - wyjaśnił proboszcz.(PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ wus/