Przygotowaną z okazji 35-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików wystawę "Kompozycje graficzne" można oglądać w Galerii "Na Piętrze" w Łodzi. Prezentuje ona przekrój wykonanych różnymi technikami grafik twórców zrzeszonych w związku.
"Kompozycje graficzne" to wystawa zbiorowa ukazująca dorobek artystyczny kilkunastu mistrzów tego gatunku i malarstwa. Zebrano na niej kilkadziesiąt prac, które obok tradycyjnych technik grafiki warsztatowej, promują również techniki mieszane i współczesne, cyfrowe. Jak podkreślą twórcy ekspozycji "artyści, biorący w niej udział, dotykają w swoich kompozycjach graficznych problemów światła, przestrzeni, płaszczyzny, struktury obrazu".
"Zapraszamy, choćby na chwilę do tego świata, by nasycić oczy i duszę jego wewnętrzną harmonią i pięknem" – zachęcają organizatorzy.
Na wystawie zebrano prace: Joanny Adamek, Bożeny Kuzio-Bilskiej, Marcina Barysza, Małgorzaty Jaworskiej, Zdzisława Kędzierskiego, Alojzego Kiziniewicza, Elżbiety Musiał, Andrzeja Newelskiego, Elżbiety Owczarek, Magdaleny Piwko-Chudzik, Danuty Popławskiej, Anny Stachery oraz prezesa ZPAMiG Dariusza Wilczyńskiego i gościnnie dr Katarzyny Pietrzak, Anny Sobol oraz Anu Trzepańskiej.
Ekspozycję w mieszczącej się przy ul. Piotrkowskiej 86 Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków "Na Piętrze" będzie można oglądać do 22 maja. Później prace mają być prezentowane w Warszawie.
"Kompozycje graficzne" przygotowane w ramach obchodów 35-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, nawiązują do tradycji zbiorowych wystaw grafiki, jakie miały miejsce w latach 1994-2001. Były one przygotowywane w ramach programu realizowanego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w oparciu o wykładnię UNESCO o ochronie zanikających technik artystycznych. ZPAMiG prowadził unikatową w skali europejskiej Doświadczalną Pracownią Litografii na Saskiej Kępie w Warszawie. Oprócz tego był organizatorem szeregu wystaw, plenerów i sympozjów.
Obecnie związek artystyczny koncentruje swoją działalność wokół problematyki malarstwa i grafiki, w aspekcie ich społecznej kondycji i roli.
Autor: Bartłomiej Pawlak (PAP)
bap/ par/