Pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości” w Archidiecezji Krakowskiej odbędą się obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ich inauguracja nastąpi w piątek w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, a kulminacja w październiku.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie w piątek o godz. 17 przewodniczył w sanktuarium mszy św. z okazji 98. urodzin papieża Polaka. Po niej wręczone zostaną nagrody laureatom Międzynarodowego Konkursu Literackiego "Św. Jan Paweł II apostoł miłosierdzia – patron rodziny", wyłonionych przez jury pod przewodnictwem poety Ernesta Brylla.
Tego samego dnia rano mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej sanktuarium odprawi wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz.
Urodziny swojego patrona świętować będzie także młodzież z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która w piątkowy wieczór wyruszy sprzed bazyliki św. Floriana i przez Rynek Główny dotrze pod Okno Papieskie na Franciszkańskiej 3.
Główne uroczystości jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II planowane są w październiku. Hasło obchodów "Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości" zostało zaczerpnięte z homilii Jana Pawła II, wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.
"Zależy nam na tym, aby obchody rocznicy wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II skłoniły nas do powrotu do jego bogatego nauczania. Nie organizujemy uroczystych nabożeństw, koncertów i wydarzeń dla nich samych, ale po to, by stały się impulsem do refleksji nad życiem, nauczaniem, świętością papieża z Polski, papieża z Krakowa" – mówił PAP biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Damian Muskus.
Biskup wyraził nadzieję, że ta refleksja będzie podejmowana w parafiach, wspólnotach, w różnych grupach i będzie okazją nie tylko do wspominania najbardziej niezwykłych chwil pontyfikatu Jana Pawła II.
"Bardziej chodzi o to, abyśmy w całym bogactwie nauczania Jana Pawła II i w przykładzie jego niezwykłego życia odnajdowali impuls dla siebie i dla swojej wiary" – podkreślił bp Muskus. "O tym dziedzictwie nie wolno nam zapominać nie tylko dlatego, że czujemy się do tego zobowiązani jako jego rodacy, ale dlatego, że u Jana Pawła możemy odnaleźć zaskakująco aktualne odpowiedzi na wiele problemów dręczących nasze społeczeństwo. Mam nadzieję, że tej szansy nie zmarnujemy i czas od maja do października potraktujemy jako przedłużone rekolekcje, spotkanie ze świętym, który nie przestaje inspirować i oddziaływać na świat" – dodał.
Charakter dziękczynny będzie miała m.in. tegoroczna sierpniowa Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Gorę oraz wrześniowa Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej.
We wrześniu wręczona zostanie Nagroda Metropolity Krakowskiego "Młodość – projekt życia", nawiązująca do listu Jana Pawła II do młodych.
Październikowe wydarzenia będą ogólnopolskim dziękczynieniem za życie i posługę Jana Pawła II. Rozpocznie je pielgrzymka dziękczynna Archidiecezji Krakowskiej do Włoch. 9 października w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie planowana jest msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki, a wieczorem tego samego dnia uroczysty koncert, organizowany w murach bazyliki przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Dzień później pielgrzymi wezmą udział w audiencji generalnej u Ojca Świętego na placu św. Piotra, a w południe będą modlić się w kościele Świętego Ducha podczas mszy pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.
Udział w tej pielgrzymce zadeklarowały grupy z duszpasterstw młodzieży i rodzin, Arcybractwo Miłosierdzia - osoby ubogie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej, a także Filharmonia Rzeszowska i Bractwo Kurkowe. Chętni mogą zgłaszać się do Duszpasterstwa Rodzin i Duszpasterstwa Młodzieży.
W Dniu Papieskim – 14 października - kard. Stanisław Dziwisz podzieli się w Krakowie z młodymi ludźmi wspomnieniami z niemal czterdziestu lat służby u boku świętego.
16 października w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach odprawiona zostanie msza dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Dziwisz.
Wieczorem tego dnia na Rynku Głównym w Krakowie zaplanowano koncert polskich artystów. Poprzedzi go mapping na murach Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego Okna Papieskiego.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie organizują 17-19 października Międzynarodową Konferencję "Veritatis Splendor" z udziałem naukowców, hierarchów i autorytetów duchowych z różnych stron świata. Ich refleksja będzie przebiegała pod hasłem: "Jan Paweł II – papież, który zmienił oblicze Europy i świata".
Uroczyste dziękczynienie za pontyfikat zakończy odpust ku czci św. Jana Pawła II, 22 października, w dniu jego liturgicznego wspomnienia.
16 października 1978 r. wierni zebrani na placu św. Piotra w Rzymie usłyszeli, że następcą Jan Pawła I wybrany został kard. Karol Wojtyła. Papież z "dalekiego kraju" był pierwszym od ponad 455 lat nie-Włochem obejmującym ten urząd.
Inauguracja pontyfikatu nastąpiła 22 października 1978. To wówczas podczas mszy św. na placu św. Piotra Jan Paweł II wypowiedział słowa, które stały się myślą przewodnią jego posługi: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji i rozwoju".
Pontyfikat papież trwał ponad 26 lat. Jan Paweł II odbył w tym czasie 104 podróże zagraniczne. Odwiedził raz lub wielokrotnie 132 kraje i około 900 miejsc. Podczas swojej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r., został beatyfikowany 1 maja 2011 r., a 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony świętym.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ wus/