W czwartek rozpocznie się VIII Kongres "Polska Wielki Projekt". Wiceprzewodniczący PE prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) poinformował, że w trakcie kongresu zostaną poruszone kwestie gospodarcze, polityczne i kulturalne. "Będziemy rozmawiać o sytuacji w UE i roli Polski w Europie" - dodał.
VIII Kongres "Polska Wielki Projekt" odbywa się w dniach 17-20 maja 2018 r. w Warszawie. Tegoroczna edycja jest ósma z kolei. Jak czytamy na oficjalnej stronie kongresu, jego ideą jest "debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach".
Wśród tegorocznych prelegentów są m.in. laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Thomas Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca prof. Peter Sloterdijk, prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier dr Tamas Sulyok, historyk prof. David Engels, poseł do PE prof. Ryszard Legutko oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Krasnodębski, który jest jednym z prelegentów kongresu, pytany w środę w radiu Wnet, jaki jest cel kongresu, powiedział: "W tym roku będziemy rozmawiać o wartościach, jak rozumiemy wartości my, Polacy, jak nasze rozumienie wartości - również w kontekście europejskim - ma się do rozumienia wartości w Europie, poza Polską, w Unii".
"Będziemy rozmawiać o różnych sprawach, począwszy od gospodarki, sportu, kwestii młodzieży, aż poprzez kwestie kultury" - dodał wiceprzewodniczący PE.
Kongres "Polska Wielki Projekt" przyznaje co roku Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od roku 2014 kapituła wręcza również medal "Odwaga i Wiarygodność", który przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.
Krasnodębski został też zapytany o polityczny kontekst Kongresu. Jak ocenił, obecnie dzieją się "zjawiska rzeczywiście niepokojące", m.in. podział amerykańsko-europejski, co powoduje - jego zdaniem - że niektórzy politycy europejscy z "pewną tęsknotą" patrzą na Rosję, czy Brexit.
Europoseł PiS powiedział też, że w trakcie Kongresu odbędzie się dyskusja, o tym, jak rozumiemy wartości europejskie, jak rozumiemy miejsce państw w Unii i suwerenność narodową, a także o tym, i jak rozumiemy rolę naszego kraju w Unii. "Kongres jest też wyrazem nadziei, planu, żeby Warszawa stała się stolicą pewnego sposobu myślenia - o społeczności, o Europie, o narodach europejskich, ale też o życiu publicznym" - zaznaczył Krasnodębski. (PAP)
mgost/ mrr/