Projekcje filmów, do których zdjęcia powstawały na ziemi świętokrzyskiej, prelekcje, warsztaty plastyczne i wystawa plakatów złożą się na Świętokrzyskie Spotkania Filmowe, które odbędą się w czerwcu w kinie "Fenomen" w Kielcach.
Przedsięwzięcie, którego pierwsza edycja będzie zorganizowana pod hasłem "Świętokrzyskie w kadrze..." to autorski projekt kina studyjnego, działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Jak poinformował w środę PAP kierownik kina "Fenomen", filmoznawca Jarosław Skulski, przegląd i tematyka jego pierwszej edycji wpisuje się w jubileusz 20-lecia województwa świętokrzyskiego. Festiwal potrwa trzy dni i zostanie zainaugurowany 5 czerwca – w święto województwa, ustanowione przez regionalny samorząd.
"Jubileusz był impulsem do zorganizowania festiwalu. Jesienią będę się starał aplikować o środki, by za rok wydarzenia miało jeszcze bardziej atrakcyjną formułę, by wyewoluowało w stronę miejskiego festiwalu filmowego" – zapowiedział Skulski.
Pierwsza edycja przeglądu ma na celu prezentację dzieł filmowych, częściowo lub w całości zrealizowanych na terenie regionu. Zaplanowano dopołudniowe pokazy dla grup szkolnych, połączone z prelekcjami zaproszonych gości i warsztatami plastycznymi, a popołudniami i wieczorami – projekcje i spotkania filmowe dla szerokiego kręgu widzów.
Młodzież szkół średnich będzie mogła obejrzeć dokument "Świętokrzyskie sztetle" (2012 r., reż. Paweł Gula) z opowieściami o żydowskich mieszkańcach Kielecczyzny, pokazujący także współczesne spotkania polskiej i izraelskiej młodzieży. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych obejrzą familijny obraz "Gabriel" (2013 r., rez. Mikołaj Haremski) – historię odrzuconego przez rówieśników i wychowywanego przez dziadków nastolatka, który po latach postanawia odszukać swojego ojca, a najmłodsi – zestaw animacji z różnych stron świata "Podróże małe i duże" (realizacja lata 2012-2016); projekcja będzie połączona z warsztatami tworzenia lalek-motanek.
Podczas festiwalu będą pokazywane: "Papusza" (2013 r., reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze) – zdjęcia do filmu o losach pierwszej romskiej poetki Bronisławy Wajs powstawały m. in. w skansenie w podkieleckiej Tokarni, "Ziarno prawdy" (2015 r., reż. Borys Lankosz) – kryminał, którego sceny kręcono m. in. w Sandomierzu, dramat psychologiczny "Milczenie" (1963 r., reż. Kazimierz Kutz), wojenny "Pigułki dla Aurelii" (1958 r., reż. Stanisław Lenartowicz) oraz film "Hania" (2007 r., reż. Janusz Kamiński), do którego scenariusz napisał kielczanin Andrzej Gołda (będzie gościem festiwalu).
Na koniec przeglądu będzie można obejrzeć animację pochodzącej z Kielc Marty Pajek "Figury niemożliwe i inne historie II" (kolejny obraz artystki "III" jest pokazywany w konkursie filmów krótkometrażowych 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes). Zaplanowano też specjalny seans filmowo-muzyczny odrestaurowanego filmu "Bestia" (1917 r., reż. Aleksander Hertz) z Polą Negri. Muzykę do niemego obrazu "na żywo" zagrają Rafał Gęborek (trąbka) i Przemysław Greger (gitara).
Spotkaniom będzie towarzyszyła wystawa fotosów i plakatów, z filmów zrealizowanych w regionie świętokrzyskim na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – prace pochodzą ze zbiorów prof. Janusza Detki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Podczas przeglądu czynne będzie stoisko z regionalnymi gadżetami oraz specjalna strefa leżaków w holu kina.
Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny – za okazaniem zaproszeń, które można odbierać w kasie kina. Konieczna jest rezerwacja miejsc na seanse szkolne.
Działające przy kieleckim WDK kino studyjne "Fenomen", funkcjonuje w miejscu kina powstałego tu w 1937 r. (nosiło m. in. nazwy: "Robotnik" i "Echo"). Jego obecna nazwa, nawiązuje do pierwszego kieleckiego kina "Phenomen" które powstało w mieście w 1910 r.
"Fenomen" należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Jego działalność jest możliwa dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od niedawna placówka jest członkiem "Europa Cinemas" – sieci, zrzeszającej najlepsze kina studyjne w Europie.
W ostatnich kilku latach "Fenomen" realizowała lub nadal realizuje liczne przedsięwzięcia edukacyjne, m. in. ogólnopolski projekt "Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej", autorską Świętokrzyską Akademię Filmową, Akademię Polskiego Filmu dla studentów, przegląd Historia w Filmie. Działają tu m. in. Dyskusyjny Klub Filmowy, Filmowy Klub Seniora, Akademia Filmowa 50+. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ agz/