Cytaty z wierszy Asnyka pojawiły się na niektórych przystankach autobusowych w Kaliszu (Wielkopolskie). Jest to jeden z elementów obchodzonego w tym mieście, z okazji 180. rocznicy urodzin poety, Roku Adama Asnyka.
"Wpadliśmy na pomysł, żeby z tej okazji przypomnieć kaliszanom twórczość Adama Asnyka i na przystankach autobusowych zamieścić tzw. wędrujące cytaty z niektórych jego wierszy" - wyjaśniła PAP naczelnik wydziału kultury UM Grażyna Dziedziak.
Cytaty nazwano "wędrującymi" - bo jak poinformowała naczelnik - fragmenty wierszy co miesiąc będą zmieniały swoją lokalizację.
O tym, które wiersze poety i fragmenty mają zostać wyeksponowane zdecydowali kaliszanie podczas konkursu, ogłoszonego na stronie społecznościowej "Kalisz - dopisz swoją historię".
"Mieszkańcy zaproponowali fragmenty trzech wierszy: +Rodzinnemu miastu+, +Jednego serca+ i +Do młodych+" - powiedziała Dziedziak.
Rok Adama Asnyka, okazji 180. rocznicy urodzin poety, ustanowiono uchwałą Rady Miejskiej Kalisza.
Wydział kultury urzędu miasta zapowiedział, że - okazji Roku Adama Asnyka - prócz wystaw, konkursów i konferencji naukowych odbędą się spotkania przy fontannie na placu św. Jan Pawła II.
Na wrzesień zaplanowano "Asnyk stories" - koncert w wykonaniu zespołu kameralnego w składzie: Agnieszka Wichłacz (sopran)i Monika Woźniak (fortepian).
W ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w listopadzie zaprezentowany zostanie spektakl poświęcony Asnykowi pt. "Sonety nad głębiami...",przygotowany przez Stowarzyszenie promocji sztuki "Łyżka mleka".
Młodzież z liceum im. Adama Asnyka będzie dekorować pomnik poety w zależności od pory roku i istotnych wydarzeń.
Zwieńczenie obchodów nastąpi w grudniu. W połowie miesiąca odbędzie się koncert z udziałem Filharmonii Kaliskiej oraz zespołu Zakopower.
Adam Prot Asnyk, pseudonim Jan Stożek, El...y, urodził się 11 września 1838 r. w Kaliszu, zmarł 2 sierpnia 1897 r. w Krakowie. Polski poeta i dramatopisarz; w czasie powstania styczniowego członek Rządu Narodowego, w latach 1889–94 redaktor dziennika "Nowa Reforma", od 1894 r. członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.(PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ pat/