XIX wiek

22.05.2018

Cytaty z poezji Adama Asnyka na przystankach autobusowych

Żródło: UM Kalisz Żródło: UM Kalisz

Cytaty z wierszy Asnyka pojawiły się na niektórych przystankach autobusowych w Kaliszu (Wielkopolskie). Jest to jeden z elementów obchodzonego w tym mieście, z okazji 180. rocznicy urodzin poety, Roku Adama Asnyka.

"Wpadliśmy na pomysł, żeby z tej okazji przypomnieć kaliszanom twórczość Adama Asnyka i na przystankach autobusowych zamieścić tzw. wędrujące cytaty z niektórych jego wierszy" - wyjaśniła PAP naczelnik wydziału kultury UM Grażyna Dziedziak.

Cytaty nazwano "wędrującymi" - bo jak poinformowała naczelnik - fragmenty wierszy co miesiąc będą zmieniały swoją lokalizację.

O tym, które wiersze poety i fragmenty mają zostać wyeksponowane zdecydowali kaliszanie podczas konkursu, ogłoszonego na stronie społecznościowej "Kalisz - dopisz swoją historię".

"Mieszkańcy zaproponowali fragmenty trzech wierszy: +Rodzinnemu miastu+, +Jednego serca+ i +Do młodych+" - powiedziała Dziedziak.

Rok Adama Asnyka, okazji 180. rocznicy urodzin poety, ustanowiono uchwałą Rady Miejskiej Kalisza.

Wydział kultury urzędu miasta zapowiedział, że - okazji Roku Adama Asnyka - prócz wystaw, konkursów i konferencji naukowych odbędą się spotkania przy fontannie na placu św. Jan Pawła II.

Na wrzesień zaplanowano "Asnyk stories" - koncert w wykonaniu zespołu kameralnego w składzie: Agnieszka Wichłacz (sopran)i Monika Woźniak (fortepian).

W ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w listopadzie zaprezentowany zostanie spektakl poświęcony Asnykowi pt. "Sonety nad głębiami...",przygotowany przez Stowarzyszenie promocji sztuki "Łyżka mleka".

Młodzież z liceum im. Adama Asnyka będzie dekorować pomnik poety w zależności od pory roku i istotnych wydarzeń.

Zwieńczenie obchodów nastąpi w grudniu. W połowie miesiąca odbędzie się koncert z udziałem Filharmonii Kaliskiej oraz zespołu Zakopower.

Adam Prot Asnyk, pseudonim Jan Stożek, El...y, urodził się 11 września 1838 r. w Kaliszu, zmarł 2 sierpnia 1897 r. w Krakowie. Polski poeta i dramatopisarz; w czasie powstania styczniowego członek Rządu Narodowego, w latach 1889–94 redaktor dziennika "Nowa Reforma", od 1894 r. członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL