Poznańscy radni podjęli we wtorek decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa Miasta Poznania poecie Ryszardowi Krynickiemu. Uroczystość wręczenia tytułu odbędzie się pod koniec czerwca w trakcie uroczystej sesji rady miasta.
Ryszard Krynicki urodził się 28 czerwca 1943 roku w Sankt Valentin w Austrii. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim. W 1961 roku rozpoczął studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski spędził też większość swojego życia.
Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz uzasadniając decyzje radnych o przyznaniu poecie honorowego obywatelstwa podkreślał, że Ryszard Krynicki zaliczany jest do poetów Nowej Fali, do tzw. Pokolenia 68, czyli twórców debiutujących w drugiej połowie lat 60., "dla których pokoleniowym przeżyciem stały się polityczne wydarzenia Marca'68 oraz Grudnia'70". Jest również tłumaczem i wydawcą. Pracował jako bibliotekarz w Bibliotece Kórnickiej PAN, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu i w Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Krynicki debiutował w 1964 roku w dwutygodniku mówionym „Struktury Drugie”. Natomiast jego pierwszy wiersz ukazał się drukiem w 1966 roku w czasopiśmie „Nurt”. W 1968 roku Krynicki wydał swój pierwszy tom poetycki zatytułowany „Pęd pogoni, pęd ucieczki”.
„W latach 70. i 80. Krynicki był członkiem opozycji, związanym z działalnością podziemną. Inwigilowany przez SB, które wielokrotnie przeprowadzało w jego poznańskim mieszkaniu rewizje. W 1973 roku władze PRL udaremniły Krynickiemu wyjazd na dziesięciomiesięczne stypendium do Wiednia, które poeta otrzymał z rekomendacji Zbigniewa Herberta – laureata nagrody im. Herdera. Krynicki podpisał „List 59”, który stanowił sprzeciw wobec zmian w Konstytucji PRL. Za ten czyn został ukarany zakazem druku, który trwał od 1976 do 1980 roku. Był również współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników” – podkreślał w uzasadnieniu Ganowicz.
Krynicki jest laureatem m.in. Niezależnej Literackiej Nagrody Poetów za rok 1974, Nagrody Fundacji im. Kościelskich w 1976 roku, Nagrody Kulturalnej „Solidarności” 1989. W 2005 roku został uhonorowany srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wśród osób, które dotychczas otrzymały tytuł honorowego obywatela Miasta Poznania, są m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.
We wtorek radni zdecydowali także o przyznaniu tytułów "Zasłużony dla Miasta Poznania". W tym roku tytuł otrzyma informatyk prof. Roman Słowiński, artysta specjalizujący się w medalierstwie Józef Stasiński, wielokrotny reprezentant w piłce ręcznej, trzykrotny olimpijczyk, a później trener Henryk Rozmiarek, kombatant, działacz harcerski Zenon Wechmann, a także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Tytuły zostaną wręczone pod koniec czerwca podczas uroczystej sesji rady miasta w poznańskim ratuszu, w dniu patronów Poznania - św. Piotra i Pawła. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ itm/