Ponad 20 grafik na papierze, sygnowanych przez Jakuba Różalskiego jako egzemplarze autorskie, od czwartku można oglądać w Muzeum Magicznego Realizmu "Ochorowiczówka" w Wiśle (Śląskie) – podało muzeum.
Konrad Zalas, odpowiedzialny za kontakty z mediami, poinformował, że ekspozycja "Inne światy" jest pierwszą w Polsce i druga na świecie stałą wystawą prac artysty. Dotychczas jego grafiki i obrazy można było obejrzeć na stałej wystawie jedynie w Naia Museum w Rochefort-en-Terre we Francji.
Różalski wypracował swój własny styl. Jak wskazał Zalas, w sielskie krajobrazy niczym z obrazów Chełmońskiego czy Gierymskiego wplótł machiny niczym z "Gwiezdnych Wojen".
Jakub Różalski (ur. w 1981 r.) pochodzi ze Szczecina. W przeszłości zajmował się m.in. projektowaniem biżuterii i pracował w korporacji. Później realizował własne projekty. Jednym z nich był "1920+", w którym w oryginalny sposób opowiedział o wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej. Prace trafiły do internetu, a artystą zainteresował się świat kina. Stworzył grafikę koncepcyjną do hollywoodzkiej superprodukcji "Kong: Wyspa Czaszki". Jego prace posłużyły też do powstania podbijającej świat gry planszowej "Scythe".
Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle powstało wiosną ub.r. w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego z Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella.
W Muzeum Magicznego Realizmu obejrzeć można obrazy i rzeźby pochodzące ze zbiorów prywatnych. Są wśród nich m.in. dzieła Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, Jarosława Kukowskiego, Mariana Michalika, Dariusza Kalety, Marcina Kołpanowicza, Katarzyny Adamiak-Jaśnikowskiej, Jarosława Jaśnikowskiego, Artura Kolby oraz Jacka Szynkarczuka. W styczniu br. zagościło tu ok. 60 prac Salvadora Dali.
Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/