Ponad 200 zgłoszeń napłynęło na trzy konkursy - dla twórców niezależnych, studentów szkół filmowych oraz filmowców-amatorów - organizowane w ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, które na początku lipca odbędą się w Radomiu.
"W Konkursie Głównym pokażemy najnowsze filmy krótkometrażowe, które posiadają wyrazisty rys społeczny" - zapowiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej dyr. artystyczna Kameralnego Lata Ada Bogdziewicz. Dodała, że profil społeczny wyróżnia radomski festiwal od innych tego typu przedsięwzięć organizowanych w całym kraju.
Ambasadorka festiwalu Anna Mucha poinformowała, że w Konkursie Głównym filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Joanny Kos-Krauze. Nagrodą główną jest Złoty Łucznik, przyznawany przez prezydenta miasta Radomia.
Tematyka produkcji zgłoszonych do drugiego z konkursów - Konkursu Filmów Niezależnych jest dowolna. Warunkiem jest jednak, by obrazy te zostały zrealizowane poza oficjalnym systemem produkcji i dystrybucji. W Konkursie Filmów Odrzutowych - pokazywane są natomiast filmy niemieszczące się w żadnych ramach gatunkowych, ani formalnych. Są to produkcje zgłaszane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.
Ważnym elementem Kameralnego Lata jest edukacja filmowa. Co roku grupa młodych ludzi dowiaduje się od fachowców z branży filmowej, jak powstają filmy. Szkolenia "ABC pracy przed kamerą" dotyczą różnych aspektów pracy aktora i zasad funkcjonowania tego zawodu w branży filmowej.
Od dwóch lat podczas Kameralnego Lata realizowany jest międzynarodowy program edukacyjny - przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy). "W ramach tego programu młodzi ludzie z Francji, Włoch i Węgier przyjeżdżają do Radomia, aby pod opieką fachowców wspólnie z polskimi kolegami realizować krótkie filmy o profilu społeczno-edukacyjnym" - powiedziała dyr. festiwalu Karolina Adamczyk.
Opiekunem warsztatów będzie reżyser i scenarzysta Bartosz M. Kowalski. Razem z nim pracować będą: autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak, reżyser i scenarzystka Joanna Kos-Krauze, montażysta filmowy Przemysław Chruścielewski, aktorzy: Janusz Chabior i Anna Mucha oraz reżyser dźwięku Dorota Nowocień i producentka filmowa Alicja Grabowska.
W związku z profilem społeczno-edukacyjnym imprezy, w organizację Kameralnego Lata od kilku lat włącza się także mazowiecka policja. Uczestnicy Ogólnopolskich Spotkań Filmowych przygotowują krótkie filmy, które potem policja wykorzystuje w swoich kampaniach społecznych. W tym roku - jak zapowiedział z-ca komendanta mazowieckiego policji insp. Marek Świszcz, głównym problemem podejmowanym przy tej okazji będzie alkoholizm i związane z nim zagrożenia.
Tradycją Kameralnego Lata jest kręcenie przez młodych filmowców scen plenerowych. W tym roku - w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - w centrum Radomia zainscenizowana zostanie akcja żołnierzy państwa podziemnego na bank w Radomiu. W realizacji widowiska wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki i zabytkowe pojazdy.
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato odbędą się w Radomiu od 1 do 7 lipca. Impreza uzyskała wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia". (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pat/