Zakończył się remont obiektu w Rudzie Śląskiej, w którym zostanie otwarty gabinet prof. Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Ekspozycja zostanie otwarta w październiku. Po gabinecie będzie oprowadzał wirtualny Karski. Gabinet powstanie w dawnym Młodzieżowym Klubie Górniczym w Rudzie Śląskiej-Halembie. Przedstawiciele Instytutu dostali od samorządu trzy pomieszczenia. Dwa z nich przeznaczą na wystawę poświęconą działalności profesora Karskiego.
Na ekspozycji znajdzie się 57 eksponatów, bez biurka, biblioteczki i krzesła, które przypłyną z Waszyngtonu. „Profesor Karski pracował przy tym biurku przez ostatnie dziesięć lat. Nie jest to wcale okazały mebel. Biurko jest proste i skromne, dokładnie takie jakim był profesor. Postaramy się jak najlepiej oddać ascetyczny klimat jego gabinetu w Waszyngtonie” – powiedział w poniedziałek dyrektor Instytutu Karskiego Aleksander Majcher.
Wśród skatalogowanych pamiątek, które zostaną zaprezentowane w odtworzonym gabinecie Karskiego będą m.in. srebrny order Virtuti Militari, dwie flagi - polska i amerykańska - które okrywały trumnę Karskiego, oraz dokument nadania profesorowi 7 czerwca 1982 roku tytułu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Dyrektor instytutu powiedział, że celem ekspozycji będzie nie tylko pokazanie pamiątek; także zatrzymanie zwiedzającego na dłużej niż kilka chwil, które będą potrzebne do obejrzenia mebli oraz innych pamiątek. Dlatego w gabinecie ustawione zostaną panele dotykowe, które będą informowały o historii każdej pamiątki z ekspozycji, a o swojej misji będzie opowiadał wirtualny Karski.
Interaktywny gabinet będzie gotowy w przyszłym roku, jednak panele dotykowe pojawią się już w tym roku. „Przyglądamy się także wirtualnym systemom wyświetlania postaci. Chcemy, żeby wirtualny Karski opowiadał o swojej misji. Myślimy także o grze edukacyjnej. Uczniowie mogliby się wcielać w rolę kuriera i spróbować przejść przez to co Karski” – powiedział Majcher.
Jednocześnie trwają przygotowania do mobilnej wystawy poświęconej legendarnemu kurierowi Państwa Podziemnego. Resort kultury przeznaczył na ten cel 57 tys. zł. Wielojęzykowa wystawa będzie towarzyszyć wszystkim – organizowanym w Polsce i za granicą – wydarzeniom związanym z prof. Karskim, m.in. wznowieniom najsłynniejszej publikacji „Tajne państwo”, która została wydana po raz pierwszy w USA w 1944 roku.
Książka "Tajne państwo" - o Polskim Państwie Podziemnym - w lipcu tego roku doczekała się także pierwszego niemieckiego wydania. Niedawno jej promocja odbyła się w Madrycie. „Jest szansa, że zostanie wydana także w Rosji” – dodał Majcher.
Przeprowadzka do siedziby w Rudzie Śląskiej-Halembie rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Obecnie instytut nie ma siedziby. Eksponaty są przechowywane w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.
Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej został powołany w 2008 roku. Jego inicjatorką była przyjaciółka profesora i założycielka Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Waszyngtonie, Kaya Mirecka-Ploss.
Prof. Jan Karski - naprawdę nazywał się Jan Kozielewski. Urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi, w czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego. Pełnił m.in. misję przekazywania informacji o zagładzie Żydów przywódcom państw alianckich i raportów działaczy podziemnych partii politycznych rządowi polskiemu w Londynie.
Był autorem wielu publikacji, z których kilka okazało się bestsellerami. W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat. (PAP)
ktp/ tot/