Językoznawczyni prof. Grażyna Szewczyk i koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej Remigiusz Lis to laureaci tegorocznych nagród "Górnośląski Tacyt", ustanowionych z inicjatywy Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ). Ich wręczenie odbyło się we wtorek w Katowicach.
Nagrodę im ks. Augustina Weltzla "Górnośląski Tacyt" RAŚ ustanowił w 2007 r. Zaprojektowane przez tyskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdę statuetki co roku wręczane są w dwóch kategoriach: badacz historii oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska. Laureatów wybiera kapituła złożona z naukowców zajmujących się problematyką regionu.
Jak przekazał PAP we wtorek Marek Nowara z RAŚ, w kategorii badacz historii nagrodę - za całokształt dorobku naukowego - otrzymała w tym roku prof. Grażyna Szewczyk. Prof. Szewczyk jest skandynawistką, germanistką i polonistką; badaczką literatury niemieckiej, szwedzkiej i norweskiej oraz jej tłumaczką na język polski, a jednocześnie badaczką i pasjonatką regionu, m.in. autorką książki "Katowice oczami Niemców i Polaków".
W kategorii popularyzator historii "Tacyta" otrzymał Remigiusz Lis - za digitalizację zbiorów Biblioteki Śląskiej. Lis jest koordynatorem projektu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, w którym regionalna książnica we współpracy z Uniwersytetem Śląskim od ponad 10 lat digitalizuje i udostępnia w tej postaci zasoby ponad 60 instytucji z woj. śląskiego i opolskiego, m.in. bibliotek, uczelni i muzeów. Według danych na koniec ub. roku ŚBC miała w swoich zasobach ok. 300 tys. obiektów.
Uroczystość wręczenia "Górnośląski Tacytów" odbyła się siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach; gali towarzyszył panel dyskusyjny "Wielokulturowość Katowic – prawda czy mit?", z udziałem laureatów oraz zaproszonych gości.
Wśród dotychczasowych laureatów "Górnośląskich Tacytów" są m.in. historyk sztuki prof. Ewa Chojecka, pisarz i malarz Henryk Waniek, dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert, pisarz i nauczyciel Alojzy Lysko, historyk IPN Grzegorz Bębnik, a także reżyser Kazimierz Kutz i literaturoznawca prof. Aleksander Nawarecki oraz pisarz i publicysta Szczepan Twardoch.
Patronem "Górnośląskich Tacytów" jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-97), nazywany przez współczesnych "górnośląskim Tacytem". Jego publikacje uznano za przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które często cechowały późniejszą historiografię tego regionu.
Ruch Autonomii Śląska to założone w 1990 r. stowarzyszenie, działające na rzecz umacniania i rozwoju śląskiej tożsamości oraz autonomii regionu. Ruch od dwóch kadencji samorządu ma swoją reprezentację w sejmiku i zarządzie woj. śląskiego. Od ub. roku jego działacze współtworzą Śląską Partię Regionalną. (PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/