Tytuł Honorowy Obywatel Miasta Kalisza - najwyższe miejskie wyróżnienie - przyznano w tym roku Janinie Piotrowskiej i Tadeuszowi Krokosowi. Uroczystość wręczenia odbędzie się w piątek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Kalisza z okazji święta miasta.
98-letnia Janina Piotrowska była harcmistrzem, pedagogiem i nauczycielką języka polskiego. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że wyróżnienie należy się jej za "wzorową służbę instruktorską, pracę pedagogiczną i społeczną na rzecz wielu pokoleń kaliskiej młodzieży".
Drugi z wyróżnionych to 86-letni Tadeusz Krokos - pedagog, społecznik, organizator konkursów dla młodzieży. "Przede wszystkim nieoceniony wkład w upowszechnianie historii Kalisza, szczególna dbałość o edukację młodego pokolenia potwierdzają, że Tadeusz Krokos w pełni zasługuje na nadanie najwyższego kaliskiego odznaczenia" - napisano w uzasadnieniu uchwały. To właśnie z inicjatywy Tadeusza Krokosa w lutym 1978 r. odbył się w Kaliszu Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" - pierwsze tego typu wydarzenie muzyczne w Polsce, adresowane do młodzieży szkolnej.
Prezydent Grzegorz Sapiński wręczy także zasłużonym osobom Odznaki Honorowe Miasta Kalisza, Nagrody Miasta Kalisza oraz tytuły Honorowego Przyjaciela Kalisza.
Odznakę Honorową Miasta Kalisza odbiorą: Halina Pawlak, prezes Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych, Krystyna Robak, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Calisia", Danuta Synkiewicz, dziennikarka, Joël Wilmotte, mer partnerskiego miasta Kalisza – Hautmont, prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, pediatra, polityk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.
Rada Miasta przyznała także Nagrodę Miasta Kalisza za 2017 rok w wysokości 30 tys. zł Henryce Iglewskiej-Mocek, pedagog, dyrygent i kierownik artystycznej Chóru "Kopernik".
Tytułem Honorowy Przyjaciel Kalisza, na podstawie zarządzenia prezydenta Kalisza, otrzymają: Francoise Caille, Marie-Jose Leroy, Jacques Gobert, a także Kazimiera Sitarz, gen. Jacek Kitliński i płk Grzegorz Fedorowicz.
Françoise Caille jest przewodniczącą Komitetu Hautmont – Kalisz, jednego z najstarszych we Francji stowarzyszeń partnerskich z Polską."Françoise Caille brała udział w akcjach zbierania funduszy na zakup i transport leków dla Kalisza oraz prezentów dla podopiecznych kaliskiego domu dziecka" - powiedział prezydent Sapiński.
Marie-José Leroy jest członkiem Rady Miasta Hautmont.Jak podkreślił prezydent: "wspiera akcję zbierania funduszy na zakup i transport leków do kaliskiego szpitala".
Według Grzegorza Sapińskiego kolejny wyróżniony - Jacques Gobert, burmistrz belgijskiego miasta La Louviere - od 20 lat wspiera kontakty między Kaliszem i La Louviere. "Dzięki jego zaangażowaniu kaliscy biegacze co roku uczestniczą tam w tradycyjnym biegu, od kilku lat biegacze z belgijskiego miasta biorą udział w Biegu Ptolemeusza" - podkreślił Sapiński.
Z kolei Kazimiera Sitarz od lat 80. aktywnie włącza się we współpracę z Hautmont. "Pomagała kaliskim przedsiębiorcom w nawiązywaniu relacji z firmami francuskimi w czasie regionalnych targów konsumpcyjnych. W 1989 roku przyczyniła się do odnowienia kontaktów między naszymi miastami, które z powodu różnorakich trudności i okresu zimnej wojny zostały przerwane na ponad 20 lat" - uzasadnił prezydent Kalisza.
Kolejni wyróżnieni to generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej, i jego zastępca Grzegorz Fedorowicz. "Swoimi decyzjami wspomagają rozwój piłki ręcznej w Kaliszu. Dzięki uprzejmości wymienionych infrastruktura Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej jest udostępniana zawodnikom drużyn, co zdecydowanie ułatwia organizację turnieju – tak ważnego w kalendarzu imprez sportowych w Kaliszu" - poinformował Sapiński.
Uroczysta sesja rady miejskiej odbędzie się w piątek o godz. 17 w auli kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.(PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ wus/