Senat opowiedział się w czwartek w głosowaniu za doprecyzowaniem przepisów dotyczących wyłaniania członków komisji konkursowych na dyrektora szkoły spośród przedstawicieli związków zawodowych. Przyjął jedną poprawkę do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe dotyczącą tej kwestii.
Dlatego nowelizacja z powrotem wróci do Sejmu.
Obecnie w skład komisji konkursowej na dyrektora szkoły lub placówki oświatowej (np. przedszkola), wchodzi po trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców, a także przedstawiciele związków zawodowych.
Zgodnie z poprawką popartą przez połączone senackie Komisje: Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, w skład komisji konkursowej wchodzić będzie także: "po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wyłonionym spośród członków ich jednostek organizacyjnych lub jednostek organizacyjnych organizacji związkowych wchodzących w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa". Za przyjęciem tej poprawki głosowało 81 senatorów, dwóch było przeciw, dwóch - wstrzymało się od głosu.
Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie PiS. Według nich, obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają zgłaszanie reprezentatywnym związkom zawodowym należącym do federacji i konfederacji, więcej niż po jednym przedstawicielu do komisji, podczas gdy - jak tłumaczyli - intencją ustawodawcy było to, by mogły zgłaszać tylko po jednym.
Dotychczasowy zapis dotyczący wyboru przedstawicieli związków, został zmieniony w maju w wyniku przyjęcia przez Sejm projektu poselskiego. Po uchwaleniu noweli Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmował, że nowy zapis eliminuje całkowicie ze składu komisji członków ZNP i Forum Związków Zawodowych. Dlatego senatorowie Łukasz Mikołajczyk (PiS) i Piotr Zientarski (PO) złożyli we wtorek na posiedzeniu komisji senackich tak samo brzmiącą poprawkę dotyczące wyłaniania przedstawicieli związków w komisji konkursowych. Treść poprawki poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej, ZNP i Sekcja Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
Właśnie ta poprawka została przyjęta w czwartek przez Senat.
Senat odrzucił za to inną poprawkę do nowelizacji - autorstwa senatorów PO - zmierzającą do zmniejszenia w komisji konkursowej z trzech do dwóch liczby przedstawicieli nadzoru pedagogicznego, czyli kuratorium.
Nowelizacja zmienia także dotychczasowe zapisy dotyczące procedury podejmowania uchwał przez rady pedagogiczne w szkołach i placówkach oświatowych. I tak uchwały podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w szkole lub z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska mają być podejmowane w głosowaniu tajnym.(PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ krap/