Dziesięć książek dla najmłodszych czytelników, które ukazały się w ub. roku, ubiega się o Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rozstrzygnięcie nastąpi w październiku – podali w poniedziałek organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu.
„Głównym celem nagrody, przyznawanej po raz 25., jest promocja najlepszych polskich książek dla dzieci, pod względem literackim, treści, artystycznej wizji i zgodności z radosnym przesłaniem ujętym w twórczości patrona. Dziesięć książek, które trafiły do finału konkursu, jurorzy wyłonili spośród 104 nadesłanych” – powiedziała w poniedziałek wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej „Galeria Książki” w Oświęcimiu Mariola Talewicz.
Wiceszefowa biblioteki podała, że wśród finalistów, duch Makuszyńskiego objawił się przede wszystkim w zabawnej opowieści o gęsi i lisie pt. „A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskiej. Ważne społecznie tematy podjęła Ida Pierelotkin w książce „Tata ma dziewczynę”, a także Małgorzata Strękowska-Zaręba w „Domu nie z tej ziemi”, Adam Wajrak w „Lolku” oraz Agnieszka Suchowierska w „Adzie, Judytce i zaginionym tałesie”.
„W książkach nominowanych do nagrody oczywiście najważniejsze są dzieci i ich emocje, przeżycia i sprawy, z jakimi się mierzą. Tak jest w publikacjach +Pan Kardan i przygoda z vetustasem+ Justyny Bednarek, +Dziura w gazecie+ Anity Głowińskiej i +Łopianowe pole+ Katarzyny Ryrych. Dla członków jury ważne są też gusta dzieci i ich pasje, o których mogą przeczytać w książkach: +Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy+ Konrada T. Lewandowskiego oraz +Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma+ Marty H. Milewskiej” – powiedziała Talewicz.
Wiceszefowa biblioteki poinformowała, że spośród dziesiątki finalistów jury, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wyłoni laureatów. Rozstrzygnięcie nastąpi 18 października podczas gali w oświęcimskiej "Galerii Książki". Zwycięzca otrzyma statuetkę dłuta Andrzeja Renesa, która przedstawia stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną.
Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego zostanie wręczona po raz 25. „Tegoroczne hasło +Kanon naprzód!+ odnosi się do tego jubileuszu, jak również do misji kształtowania postaw zamiłowania do literatury, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, oraz przekazywania im polskiej spuścizny literackiej, będącej źródłem wiedzy, radości i budowania tożsamości kulturowej i narodowej” – podkreśliła Talewicz.
Oprócz wyłonienia najlepszej polskiej publikacji przez fachowe jury, swojego faworyta wybiorą także młodzi czytelnicy. Wydarzeniu towarzyszyły będą m.in. konkurs na najlepsze działania z książkami nagrodzonymi w poprzednich edycjach, spotkania autorskie oraz akcje promocyjne.
Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury. Nagrodę główną oraz wyróżnienia ufundował prezydent Oświęcimia.
Wicedyrektor „Galerii Książki” podkreśliła, że w tym roku padł rekord liczby zgłoszeń - 104. W ub.r. o główny laur ubiegało się 79, a dwa lata temu 90. „Świadczy to o tym, że wydawcy nie mają problemu ze sprzedażą, a rynek się rozwija. (…) Jeśli ktoś mówi, że Polacy nie czytają, to się mija z prawdą. To raczej badania nie są do końca wiarygodne. Czytamy! Świadczy o tym ilość książek, które się ukazują i są zgłaszane choćby do naszej nagrody literackiej” – uważa Mariola Talewicz.
Nagrodę ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ub.r. główną nagrodą została uhonorowana opowieść „Kresek, Barek i całkiem zwyczajny początek” Katarzyny Nawratek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Ezop.
Oświęcimska biblioteka miejska zwana „Galerią Książki” od 2011 r. mieści się w nowoczesnym budynku. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/