Kwiaty na grobach byłych więźniów z pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz złożyli członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. W czwartek przypada 78. rocznica pierwszej deportacji polskich więźniów do Auschwitz.
Jak podkreślił lider stowarzyszenia Krzysztof Utkowski, wielu spośród przywiezionych 14 czerwca 1940 r. było członkami stowarzyszenia. „Złożyliśmy kwiaty na grobach naszych druhów – Józefa Stósa w Okocimiu, Kazimierza Zająca w Brzesku, Jerzego Bieleckiego w Nowym Targu, Józefa Hordyńskiego w Zakopanym i Władysława Szepelaka w Bielance” – powiedział.
Przedstawiciele ChSRO odwiedzili także mogiły innych więźniów Auschwitz, m.in. Wandy Tarasiewicz i Kazimiery Kępy z pierwszego transportu kobiet do obozu, a także Wincentego Galicy i Stanisława Frączystego.
Utkowski przypomniał, że z inicjatywy stowarzyszenia 14 czerwca na kilkunastu największych dworcach kolejowych w Polsce, m.in. Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, ale także w Tarnowie i Oświęcimiu, odczytany zostanie przez megafony komunikat przypominający o przypadającej tego dnia 78. rocznicy pierwszej deportacji.
W dniu rocznicy członkowie stowarzyszenia złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pierwszą deportację Polaków, która wmurowana została w ścianę budynku zajmowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. W jego piwnicy Niemcy umieścili pierwszych więźniów, gdyż obóz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie.
Złożą też wieńce przy Ścianie Straceń w byłym obozie Auschwitz. „Tu pomodlimy się za wszystkie ofiary KL Auschwitz. Będą nam towarzyszyły grupy motorowe z różnych stron kraju, w tym z Tarnowa" - powiedział Utkowski.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich w tym roku obchodzi 20-lecie powstania. Skupia byłych więźniów Auschwitz, ich rodziny oraz osoby zainteresowane problematyką obozu. Przez wiele lat organizowało uroczystości upamiętniające pierwszą deportację. Z jego inicjatywy 14 czerwca stał się Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Wśród deportowanych byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci.
Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub ich dalszy los nie jest znany. Obecnie żyje jeden – Kazimierz Albin. W Auschwitz Niemcy uwięzili ok. 150 tys. Polaków. Połowa z nich tam zginęła, a wielu kolejnych po przeniesieniu do innych obozów. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/