„Młodzi Muzycy Młodemu Miastu – wspomnieniowe spotkania muzyczne” - pod takim tytułem w piątek w Stalowej Woli rozpocznie się cykl koncertów i spotkań nawiązujących do festiwalu, który odbywał się w mieście w latach 1975 – 1980.
Jak zauważyła Lilianna Drzewi z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, w historii polskiej muzyki miasto to jest reprezentowane przez hasło „pokolenie Stalowej Woli”, do którego należą przede wszystkim kompozytorzy: Eugeniusz Knapik, Andrzej Krzanowski, Aleksander Lasoń, Paweł Szymański.
Przypomniała opinię muzykologa, krytyka muzycznego i uczestnika festiwalu Andrzeja Chłopeckiego, który mówił, że „zasadniczą cechą twórczości wspomnianych kompozytorów stał się odwrót od idei awangardy lat 50.i 60.. Rehabilitacji uległa melodia, stając się ważnym elementem dzieła”.
Zaznaczyła, że to właśnie dla tych kompozytorów Krzysztof Droba, teoretyk muzyki, krytyk muzyczny, stworzył w latach 1975 – 1980 w Stalowej Woli Festiwal Młodzi Muzycy Młodemu Miastu (MMMM), który stał się „miejscem artystycznych narodzin”.
Jak pisze Ewa Woynarowska w książce monograficznej poświęconej festiwalowi „zamierzał tym samym udowodnić, wbrew powszechnie panującej opinii, że w Polsce w połowie lat 70. jednak istnieje młoda twórczość kompozytorska warta wielkiej uwagi”.
Drzewi dodała, że w Stalowej Woli ówczesny festiwal wspominany jest jako święto muzyki, połączonej z innymi sztukami - plastyką, teatrem, poezją. „Podczas licznych warsztatów stalowowolan przekonywano, że koncert jest +kąpielą akustyczną+” - zauważyła.
Imprezę wspomnieniową zainauguruje w piątkowy wieczór koncert „Pieśni Witolda Lutosławskiego” w wykonaniu zespołów ze stalowowolskiej szkoły muzycznej pod dyrekcją Ewy Woynarowskiej, połączonego z promocją jej książki poświęconej festiwalowi „Festiwal niepokorny. Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 1975 – 1980”.
W programie imprezy, która potrwa do niedzieli, znajdzie się też koncert multimedialny „re:interpretacje”, w którym wystąpią Marcin Albert Steczkowski wraz z grupą 4M ENSEMBLE; występy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, Chóru Lasowiacy i Grupy Wokalnej „Pałacyk Michla”; Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, w którym zabrzmią kompozycje Piotra Czajkowskiego, Wojciecha Kilara, Beli Bartoka, Josepha Haydna, Charlesa Ivesa i koncert „Kompozytorskie drogi”, w którym zabrzmią utwory młodych twórców: Józefa Świdra, Jacka Piecha, Jana Krutula, Klaudii Rabiegi, Pawła Sieka.
Oprócz występów muzycznych przewidziano też prezentację multimedialną Pawła Bajka „Rejs do pamięci” zrealizowaną pod wpływem licznych podróży po Europie oraz plenerową projekcję filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa i z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor ten w 1978 roku przewodniczył jury w ogólnopolskim konkursie kompozytorskim ogłoszonym w ramach festiwalu MMMM w Stalowej Woli.
Na wszystkie punkty programu jest wstęp wolny. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/