Informatory o Erneście Malinowskim i konkursy czekały na pasażerów pociągu TLK Malinowski, który w piątek przejechał z Warszawy do Krakowa. Uroczysty przejazd, z udziałem m.in. podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, odbył się w ramach obchodów Roku Ernesta Malinowskiego.
Oprócz Dzikowskiej pasażerami byli przedstawiciele rządu, spółek kolejowych i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK, inicjator obchodów Roku Malinowskiego). Na stacji Warszawa Wschodnia skład został odprawiony przez ambasadora Peru Alberta Efraana Salasa Barahona.
„W tym roku czeka nas jeszcze szereg różnych wydarzeń, promujących postać wybitnego inżyniera Ernesta Malinowskiego. Cieszy nas, że postać ta jest znana w Polsce i w Peru” – powiedział prof. Janusz Dyduch, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP.
Projektant i budowniczy kolei Ernest Malinowski urodził się 200 lat temu na Wołyniu, zmarł w Limie w 1899 r. Polski inżynier zasłynął przede wszystkim jako twórca Centralnej Kolei Transandyjskiej w Peru, która jeszcze do niedawna była najwyżej położoną linią kolejową na świecie.
Stworzona przez Ernesta Malinowskiego linia prowadzi przez Andy ze znajdującego się na wybrzeżu Peru portu Callao do centrum górniczego La Oroya, położonego na wysokości blisko 5 tys. m n.p.m. Centralna Kolej Transandyjska przyniosła korzyści gospodarcze, a także skomunikowała kraj dotąd podzielony barierą Andów na trzy części.
Podróżniczka Elżbieta Dzikowska zwróciła uwagę, że przez wiele lat za twórcę Centralnej Kolei Transandyjskiej uważano amerykańskiego sponsora Henry’ego Meiggsa. „To arcydzieło sztuki technicznej końca XIX w. stworzył nasz rodak, niezwykle zasłużony dla rozwoju i obronności Peru. 200. rocznica jego urodzin to szczególna okazja, by przypomnieć jego postać i dzieło” – powiedziała.
Dzikowska popularyzuje postać polskiego inżyniera. Dzięki jej staraniom w 1999 r. na najwyższym punkcie Kolei Transandyjskiej (przełęcz Ticlio) stanął pomnik Malinowskiego, zaprojektowany przez rzeźbiarza prof. Gustawa Zemłę.
„Cieszy nas, że w Roku Ernesta Malinowskiego, wybitnego polskiego inżyniera kolejowego, możemy powiedzieć, że realizujemy największy w historii program inwestycyjny na polskiej kolei. Jego efektem będzie kolej nowoczesna, komfortowa i punktualna” – mówił Łukasz Smółka, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury.
Z kolei członek zarządu PKP Intercity Jarosław Oniszczuk zapewnił: „Jako narodowy przewoźnik w naturalny sposób angażujemy się w akcje upowszechniania pamięci o polskich inżynierach Podczas dzisiejszego przejazdu zależało nam na przybliżeniu naszym pasażerom sylwetki Ernesta Malinowskiego”.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/