Poczta Polska wprowadziła w piątek do obiegu znaczek z okazji jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Od piątku w stolicy Wielkopolski trwają centralne rocznicowe obchody.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce, odbywające się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my", zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku.
Wydany w 105 tys. egzemplarzy znaczek "Jubileusz Biskupstwa w Poznaniu (968-2018)" przedstawia biskupa Jordana trzymającego pastorał z Limoges. W tle widać kontury świątyni na Ostrowie Tumskim. Projektantem znaczka jest Andrzej Gosik.
Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wyraził nadzieję, że znaczek, na którym widnieje bp Jordan, przyczyni się do rozpropagowania jego postaci i dokonań. "W Poznaniu jest most biskupa Jordana, jednak tym, którzy nie mają wiedzy historycznej, on kojarzy się bardziej z koszykarzem" – powiedział.
"Znaczek to coś drobnego, niepozornego, ale jednak mającego bardzo szerokie oddziaływanie. On trafia nie tylko do wszystkich urzędów pocztowych w Polsce, do kolekcjonerów, ale także do zbieraczy poza Polską. Sama postać biskupa Jordana, pierwszego biskupa na terenie Polski, biskupa Poznania, jest ważna, dlatego, że ona stanowi fundament tego Kościoła, który jest w Polsce w dzisiejszym czasie. Wszystko to, co się dokonało, co dzisiaj istnieje w Kościele, jest w pewnym sensie zasługą tego nasienia, które Jordan zasiał na naszych ziemiach" - powiedział.
Metropolita poznański przyznał PAP, że był w przeszłości filatelistą. "Taki filatelistyczny epizod się pojawia u każdego dziecka. Znaczki są piękne, one fascynują człowieka. Gdy dotknie znaczka z innego państwa, czuje się jakoś podniesiony. Dzięki filatelistyce dużo się można nauczyć: poznaje się kraje, osoby, wydarzenia. To wszystko jest częścią wkładu filatelistyki w życie młodego człowieka" - powiedział.
Dodał, że zapalonym filatelistą jest kard. Zenon Grocholewski. "Jest już nie tylko uhonorowany, ale posiada te zbiory bardzo bogate. Ks. prof. Waldemar Chrostowski jest z kolei filatelistą Jana Pawła II. Od kiedy sięgam pamięcią, już w czasie studiów w Rzymie zbierał wszystko, co się z papieżem łączyło, wszystkie znaczki z całego świata. Ja zbierałem takie znaczki, jakie popadło. Jako dziecko człowiek nie ma szczególnego zmysłu organizacyjnego, zbiera się to, co wpadło w rękę" - mówił.
Prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski podkreślił w piątek, że liczy na to, iż okolicznościowy znaczek z wizerunkiem biskupa Jordana będzie nie tylko atrakcją dla poznaniaków, ale przypomni wszystkim Polakom o długiej historii Poznania i jego roli w rozwoju tożsamości narodowej.
Zainaugurowane w piątek centralne obchody jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu potrwają do niedzieli. W uroczystościach wezmą udział biskupi, kapłani, wierni świeccy, a także przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń kościelnych.
W piątek w uroczystej procesji ulicami miasta przeniesiony zostanie łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do fary. W sobotę legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka, będzie przewodniczył mszy św. jubileuszowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Tego samego dnia w Poznaniu odbędzie się też spotkanie wspólnot i stowarzyszeń katolickich w kościołach stacyjnych. W niedzielę zaplanowano natomiast uroczystą eucharystię dla rodzin w poznańskiej katedrze i festyn rodzinny organizowany przez Caritas.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej, w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Obecny metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, jest 96. następcą biskupa Jordana.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ wus/