Do końca lipca można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny "Człowiek i winorośl". Przedsięwzięcie organizują Muzeum Regionalne w Jaśle i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy. Efektem konkursu będzie wystawa plenerowa, która będzie towarzyszyć 13. Międzynarodowym Dniom Wina.
"Chcemy, żeby dzięki konkursowi przedstawić polskie winnice, ich walory estetyczne oraz rolę, jaką odgrywa w nich człowiek. Mogą to być wizerunki pracy ludzkiej i jej efekty, lub też przedstawienie winnicy jako miejsca relaksu i odpoczynku" - powiedział we wtorek PAP dyrektor muzeum Mariusz Świątek.
Nadesłane na konkurs zdjęcia w sierpniu pokazane zostaną na wystawie plenerowej. Ekspozycja będzie towarzyszyć 13. Międzynarodowym Dniom Wina, które odbędą się Jaśle.
Świątek przypomniał, że konkurs ma charakter otwarty. Uczestnik może zgłosić maksymalnie pięć zdjęć. Należy zgłaszać wyłącznie prace autorskie, w formacie cyfrowym. Nie dopuszcza się korekt zdjęcia polegających na stosowaniu fotomontażu, a także nanoszenia dodatkowych oznaczeń.
Organizacje skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winiarzy.
Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Gra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.
Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku; pierwsza winnica powstała w Jaśle. (PAP)
autor: Alfred Kyc
kyc/ itm/