Fotografie i projekty architektoniczne najważniejszych obiektów modernistycznej architektury Kowna powstałych w okresie międzywojennym można od czwartku zobaczyć na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż, na wystawie zatytułowanej "Architektura optymizmu: fenomen Kowna 1918 - 1940" pokazane zostaną fotografie i projekty architektoniczne najważniejszych obiektów zrealizowanych na terenie miasta w latach 1918 -1940, w tym gmachów użyteczności publicznej, takich jak budynki administracyjne, muzea, szkoły, obiekty sportowe, rekreacyjne i handlowe, oraz willi i najciekawszych przykładów zabudowy wielorodzinnej.
Lata 1918-1940 to okres niespotykanej wcześniej transformacji miasta. Jak podkreślają organizatorzy wystawy, powstające wówczas obiekty architektoniczne stanowiły odzwierciedlenie politycznego, społecznego, ekonomicznego i kulturalnego optymizmu, charakterystycznego dla stolic państw europejskich, które zyskały niepodległość po I wojnie światowej.
Momentem przełomowym dla architektury Kowna stał się rok 1919, kiedy nieoczekiwanie zostało ono tymczasową stolicą Republiki Litewskiej. Od tej pory rozpoczęła się niezwykle intensywna przemiana tożsamości i przestrzeni miasta - w ciągu niespełna dwóch dekad wzniesiono ponad 12 tysięcy nowych budynków, przekształcając Kowno w nowoczesną stolicę europejską.
„Po II wojnie światowej, podczas sowieckiej okupacji, dziedzictwo modernistycznej architektury międzywojennego Kowna odegrało ważną rolę stając się świadectwem utraconej państwowości, symbolicznym oknem na Zachód i wzorem dla litewskich architektów. Dla dzisiejszego Kowna spuścizna ta jest istotnym wyznacznikiem tożsamości i wyrazem genius loci miasta” – powiedziała rzeczniczka.
Dodała także, że wystawa opowiada nie tylko o mieście, porusza również tematy rodzących się i traconych nadziei, twórczych wysiłków i owocnego optymizmu.
Wystawa została przygotowana przez Litewską Narodową Komisję UNESCO i sfinansowana przez Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej. Partnerem ekspozycji są Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej oraz Europejska Stolica Kultury Kowno 2022.
Ekspozycję w Muzeum Architektury można zwiedzać do 3 września.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/