Białoruś prowadzi politykę pokojową wobec wszystkich – oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka podczas defilady wojskowej, która odbyła się we wtorek w Mińsku z okazji Dnia Niepodległości. Po raz pierwszy wzięli w niej udział żołnierze z Chin.
"Z bratnią Rosją wzmacniamy państwo związkowe. Pogłębiamy współpracę z Chinami – naszym partnerem strategicznym. Prowadzimy oparty na wzajemnym szacunku dialog z państwami Zachodu" – mówił Łukaszenka w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości Białorusi.
Przypomniał o białoruskiej inicjatywie "szerokiego międzynarodowego dialogu, ukierunkowanego na wzmocnienie architektury bezpieczeństwa międzynarodowego". Ma ona w zamyśle władz Białorusi pomóc w przywróceniu międzynarodowej równowagi, "zaburzonej pod koniec ubiegłego stulecia".
Jako zwierzchnik sił zbrojnych Łukaszenka odbierał we wtorek defiladę białoruskich wojsk. Tradycyjnie wzięli w niej udział żołnierze rosyjscy, a po raz pierwszy – co podkreślił szef białoruskiego państwa - kompania reprezentacyjna chińskiej armii.
"Czcząc pamięć wydarzeń II wojny światowej, pamiętamy, że zaczęła się ona na Zachodzie, a zakończyła daleko na Wschodzie. Jest bardzo symboliczne, że dzisiaj potomkowie żołnierzy zwycięzców stoją obok siebie w szyku paradnym" – mówił prezydent.
Wskazał, że pokoju trzeba bronić. "Dlatego podejmujemy niezbędne działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa wojskowego. Istotny wkład w utrzymanie wysokiego poziomu obronności wnoszą siły zbrojne (...). Na odpowiednim poziome podtrzymywana jest gotowość bojowa regionalnej (białorusko – rosyjskiej – PAP) grupy wojsk. Konsekwentnie wzmacniamy Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym" – mówił Łukaszenka.
Prezydent nawiązał także do bohaterstwa Białorusinów i "bratnich narodów" w walce z nazistowskimi Niemcami, a także wyzwolenia Mińska 74 lata temu, w którego rocznicę Dzień Niepodległości obchodzony jest na Białorusi 3 lipca.
Na koniec Łukaszenka wezwał do uczczenia pamięci bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak na Białorusi określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-45).
W defiladzie wzięło udział 4 tys. żołnierzy różnych rodzajów białoruskich wojsk, a także 250 jednostek sprzętu wojskowego, m.in. czołgi T-72B, transportery opancerzone, systemy rakietowe Polonez, a także białoruskie drony Busieł i Buriewiestnik.
Podczas lotniczej części defilady można było zobaczyć śmigłowce Mi-8 i Mi-24, myśliwce MiG-29, szturmowce Su-25, a także wojskowe samoloty transportowe Ił-76 i An-26, a także rosyjskie maszyny – śmigłowce Ka-52 i wielozadaniowe samoloty myśliwsko -bojowe Su-34 i Su-30SM.
Od 1991 roku Dzień Niepodległości Białorusi był obchodzony 27 lipca - w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Suwerenności przez Białoruską SRR w 1990 roku. W 1996 roku w referendum zainicjowanym przez prezydenta Łukaszenkę zapadła decyzja o przeniesieniu święta na 3 lipca. Białoruska opozycja od wielu lat domaga się uznania za Dzień Niepodległości 25 marca, rocznicy powstania pierwszego państwa białoruskiego, Białoruskiej Republiki Ludowej w 1918 r.
3 lipca jest na Białorusi dniem wolnym od pracy.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ cyk/ kar/