Z okazji 761. rocznicy nadania Gorzowowi Wlkp. praw miejskich w czwartek na ulice tego miasta wyjedzie zabytkowy autobus Jelcz 043, tzw. ogórek. Przez cały dzień będzie kursował na symbolicznej linii 761 z centrum na osiedle Piaski. Przejazd nim będzie bezpłatny.
Autobusy z tej rodziny, tj. Jelcz 272 MEX, dostarczane były do Gorzowa w latach 1979–80 i otrzymywały numery taborowe od 272 do 292 oraz od 303 do 310. Łącznie przez Miejski Zakład Komunikacji eksploatowanych było 29 tego typu pojazdów.
Autobus przyjedzie do Gorzowa gościnnie z Warszawy, od piątku bowiem będzie elementem Festiwalu im. Michaliny Wisłockiej w sąsiednich Lubniewicach
Autobus linii 761 będzie kursował w czwartek, od godziny 11: 00 do 17: 00 na trasie od przystanku przy Arsenale przez ulice Chrobrego, Wybickiego, Kosynierów Gdyńskich, Borowskiego, Kazimierza Wielkiego, Puszkina do przystanku Piaski i z powrotem do centrum.
Gorzów obchodził rocznicę lokacji 2 lipca. Z tej okazji na placu Grunwaldzkim odbyły się oficjalne uroczystości i malowanie wielkiej urodzinowej laurki dla miasta na płótnie o pow. 200 m kw.
Gorzów był jednym z pierwszych miast lokowanych nad dolną Wartą. 2 lipca 1257 roku margraf Johann I z dynastii asuańskiej podpisał dokument, na mocy którego założono miasto o nazwie Landisberch Nova, później zmienionej na Landsberg. 30 stycznia 1945 roku Landsberg stał się polskim Gorzowem.
Obecnie Gorzów Wielkopolski liczy około 115 tys. mieszkańców. Po reformie administracyjnej kraju w 1999 r. miasto jest siedzibą wojewody i jedną z dwóch stolic województwa lubuskiego. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
edytor: Paweł Tomczyk
mmd/ pat/