Tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, zajęcia muzyczne, ruchowe dla dzieci i młodzieży, rodzinne zabawy plastyczne i sensoryczne - to niektóre z wydarzeń, jakie przygotowano w ramach wakacyjnych twórczych warsztatów w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Cykl zabaw połączonych z nauką, przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin, rozpoczynają w poniedziałek 9 lipca warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 5-9 lat. Trening oparty będzie o bieganie, gry zadaniowe, tory przeszkód. Uczestnicy zajęć uczyć się będą bezpiecznych upadków, unikania i rozpoznawania zachowań agresywnych oraz samoobrony.
Pod hasłem - "WarszTaty i Mamy" odbywać się będą rodzinne zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat, wraz z opiekunami. Zadaniem uczestników będzie tworzenie prac plastycznych na zaproponowany temat, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, począwszy od rzeczy z recyklingu (plastikowe butelki, pudła kartonowe, folie, tkaniny), przez tworzywa naturalne (kije, patyki, wiklina), aż po przedmioty codziennego użytku (sitka, lejki, kosze, miotły, łyżki), czy elementy konstrukcyjne (kółka, rury, taśmy, sznurki).
Przy tworzeniu prac będzie można używać tylko nożyczek. Zajęcia mają sprawić, że dzieci spojrzą na zwykłe przedmioty z zupełnie innej perspektywy; mają też uczyć twórczego myślenia - mówią organizatorzy.
Kolejnymi propozycjami są: "Śmieciodźwięki", czyli cykl warsztatów muzyczno-recyklingowych dla dzieci, podczas których ich uczestnicy spróbują samodzielnie przygotować instrumenty lub grupy instrumentów z ogólnie dostępnych, czystych odpadów, oraz "Sensoplastusie" - rodzinna zabawa dla dzieci w wieku 1,5-5 lat, wraz z opiekunami. Te ostatnie zajęcia mają pokazać m.in., że pędzlem może być makaron spaghetti, pęk trawy czy kwiat. Malować można balonami napełnionymi wodą czy szklanymi kulkami. Do tworzenia obrazów można wykorzystać kolorowe bańki mydlane, a także zabarwione kostki lodu; farbą może być kisiel, jogurt z barwnikiem spożywczym, kasza manna.
Celem zajęć jest proces twórczy, a nie nauka konkretnej techniki - podkreślają organizatorzy.
Zrozumieniu, jak ważny jest dźwięk w codziennym życiu, ma służyć zabawa pod hasłem "Ucho w mieście". Ma ona pomóc usłyszeć to, czego na co dzień nie słyszymy i pokazać, że w zwykłym hałasie kryją się dźwięki potrafiące - jak podkreślają organizatorzy - budować nową jakość, nową rzeczywistość. W trakcie warsztatów uczestnicy wezmą udział w spacerze, podczas którego będą rejestrować to, co słyszą.
W połowie sierpnia zaplanowano dwudniowe zajęcia wokalne dla młodzieży od 15. roku życia i dorosłych "Mój głos moim narzędziem pracy", na które złoży się praca nad prawidłową techniką śpiewu otwartym głosem, naturalną emisją, prawidłową artykulacją i oddechem oraz nad ekspresją i wykonawstwem pieśni tradycyjnych.
Warsztaty odbywać się będą w budynku Fabryki Sztuki w Łodzi. Zajęcia potrwają do 27 sierpnia; dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ pad/