Pamięć o bohaterach naszej wspólnej wolności jest obowiązkiem kolejnych pokoleń – napisał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w liście odczytanym w Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu podczas otwarcia wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu.
Jak poinformował Instytut Polski w Wiedniu w komunikacie, podczas wtorkowej uroczystości dyrektor Instytutu Rafał Sobczak zwrócił uwagę, że w 2019 r. przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. "To ważne, że już dzisiaj możemy zaprezentować w Wiedniu wystawę o Powstaniu i historii okupowanej podczas II wojny światowej Polski wszystkim odwiedzającym muzeum" – powiedział Sobczak, cytowany w komunikacie.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu przypomniał, że po wojnie powstańcy warszawscy zostali uznani przez władze komunistyczne za wrogów. "31 lipca 2004 w przeddzień sześćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania dzięki inicjatywie ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Otwarcie muzeum stało się jednym z najważniejszych wydarzeń i początkiem powrotu powszechnej pamięci o Powstaniu i Powstańcach" – podkreślił.
Sobczak odczytał również list skierowany przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza do uczestników uroczystości. "Zbrojny zryw mieszkańców Warszawy i ich bohaterska 63-dniowa walka o wyzwolenie miasta są jednym z wielu przykładów poświęcenia, cierpienia, ale także odwagi i męstwa Narodu Polskiego, który od pierwszych dni niemieckiej okupacji stawiał czoła najeźdźcy. Od lat rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stanowi symbol ofiary złożonej przez warszawiaków w imię wolności Polski i Europy" – zaznaczył Czaputowicz.
Szef MSZ zwrócił też uwagę, że "mimo prześladowań Naród Polski nigdy nie złożył broni, organizując największe w Europie struktury wojskowego i cywilnego ruchu oporu, emigracyjny rząd oraz siły zbrojne walczące u boku alianckich sojuszników na wszystkich najważniejszych frontach II wojny światowej". "Pamięć o bohaterach naszej wspólnej wolności jest obowiązkiem kolejnych pokoleń. Mam nadzieję, że prezentowana wystawa przybliży austriackim i zagranicznym gościom odwiedzającym Muzeum Historii Wojskowości rolę, jaką Powstanie Warszawskie odegrało w dziejach Polski i Europy oraz wkład Polski w końcowe zwycięstwo w II wojnie światowej" – stwierdził Czaputowicz.
W trakcie uroczystości odczytano także list wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin. "Powstanie Warszawskie to dziś kluczowy składnik europejskiej pamięci o XX wieku – wydarzenie o wielkim uniwersalnym przesłaniu" – podkreśliła wiceszefowa MKiDN.
Jak dodała, "kiedy 1 sierpnia 1944 roku Warszawa stanęła do walki, nie było wątpliwości, że jest to bitwa o niepodległość całego kraju". "Odbudowywana przez lata z wielkim wysiłkiem Warszawa, jest dziś dynamiczną metropolią z drapaczami chmur i bogatą ofertą kulturalną, stolicą wolnej i demokratycznej Polski, członka NATO i Unii Europejskiej" – stwierdziła Gawin.
W otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. ambasadorowie Polski oraz Niemiec, przedstawiciele austriackiego Parlamentu, austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz austriackich instytucji naukowych, a także zastępca dyrektora Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu dr Christoph Hatschek oraz zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski. Gościem honorowym uroczystości była łączniczka w trakcie Powstania Warszawskiego oraz żołnierz Armii Krajowej Anna Lehr – Spławiński.
Ekspozycję pt."Walka o wolność. Powstanie Warszawskie 1944" będzie można oglądać do 9 września. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/