Tysiące Bośniaków (bośniackich Muzułmanów) zebrały się w środę w Srebrenicy, by w 23. rocznicę masakry w Srebrenicy dokonanej przez Serbów bośniackich uczestniczyć w pochówku 35 niedawno zidentyfikowanych ofiar.
Pochowano je na cmentarzu memorialnym w pobliżu Srebrenicy obok pogrzebanych wcześniej 6 575 innych ofiar zbrodni ekshumowanych ze zbiorowych grobów. Do tej pory nie ustalono jeszcze tożsamości ponad tysiąca osób z tych masowych grobów.
11 lipca 1995 roku, po zajęciu Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawy chronionej przez holenderskich żołnierzy sił ONZ, oddziały Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu miasta blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Holendrzy wydali nawet 5 tys. Bośniaków, którzy schronili się przed wywózką w ich bazie w Potoczari, w przekonaniu, że wyjazd stamtąd jest dla nich jedynym wyjściem. Kilkudniowa masakra została przez oenzetowski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii uznana za ludobójstwo, a dzień jej rozpoczęcia jest w BiH dniem żałoby narodowej.
"Srebrenica stała się globalnym symbolem ludobójstwa, ostrzeżeniem, że do żadnego innego ludobójstwa nie może dojść nigdzie na świecie" - powiedział Nermin Alivuković, przewodniczący komitetu organizacyjnego uroczystości w Srebrenicy.
"Zawsze kiedy tu przyjeżdżam, brakuje mi słów. Te stele, te nazwiska wyryte w zimnym marmurze, ten piękny krajobraz, który tak ostro kontrastuje ze złem, które tu się wydarzyło, stanowią świadectwo okrucieństwa, do jakiego zdolni są ludzie, gdy nasyceni są propagandą i uprzedzeniami, strachem i nienawiścią" - powiedziała Dunja Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy.
Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić został skazany w listopadzie ubiegłego roku na karę dożywotniego więzienia za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-95. Haski Trybunał ds. Zbrodni w b. Jugosławii orzekł wtedy, że Mladić jest winny 10 spośród 11 zarzutów, w tym dowodzenia oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu: wymordowanie 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku i oblężenie Sarajewa, które trwało 43 miesiące i podczas którego zginęło ponad 11 tys. cywilów.
Chociaż Międzynarodowy Trybunał ds.Zbrodni w b.Jugosławii uznał masakrę w Srebrenicy za ludobójstwo, Serbowie nigdy nie zgodzili się na takie określenie nie zgodzili. Na tegorocznych obchodach nie było żadnej delegacji bośniackich Serbów ani przedstawicieli samej Serbii.
Obecnie w Hadze rozpoczął się proces apelacyjny Mladicia. (PAP)
jo/ mc/