Do połowy 2019 r. Instytut Książki planuje rozdać na oddziałach położniczych w całym kraju 360 tys. książek z wierszami dla dzieci. W publikacji "Pierwsze wiersze dla..." znalazły się utwory m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Papuzińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna.
Akcja jest częścią kampanii społecznej "Mała książka – wielki człowiek" realizowanej przez Instytut Książki, a dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
"Zdajemy sobie sprawę jako Instytut Książki, że czytanie i przygoda z czytaniem rozpoczyna się tak naprawdę od kołyski i chcemy z jednej strony zachęcić rodziców do tego, żeby czytali dzieciom, ale z drugiej też rozwijali relacje rodzinne, bo tak naprawdę głośne czytanie w rodzinie powoduje to, że ludzie zbliżają się do siebie" - wskazała w rozmowie z PAP koordynatorka kampanii Katarzyna Kucik.
"Wiemy, że dla rodziców bardzo ważne jest nawiązywanie relacji z dziećmi, jest także bardzo wiele sposobów na to, a jednym z nich jest właśnie czytanie" - podkreśliła.
Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski zaznaczył, że "nie jest to działanie o charakterze jednorazowym, ale przedsięwzięcie długofalowe, obliczone na lata". "Książki +Pierwsze wiersze dla...+, które od 2017 r. rozdajemy najmłodszym dzieciom w szpitalach, to pierwszy element większej całości. Pracujemy właśnie nad jej dalszymi etapami. To rodzaj pracy organicznej, którą chcemy kontynuować i poszerzać, aby nawyk czytania od najmłodszych lat zaprocentował w dorosłym życiu tych dzieci" - podkreślił Jaworski.
Kucik poinformowała, że młodzi rodzice otrzymują książkę "Pierwsze wiersze dla..." wraz z broszurą przedstawiającą korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia, w ramach wyprawki szpitalnej. Taki pakiet czytelniczy rodzice otrzymują za darmo.
Na pytanie, z iloma szpitalami Instytut nawiązał współpracę, odpowiedziała: "na ten moment na naszej liście znajduje się 360 placówek, jednak chcemy docelowo objąć tym projektem wszystkie zainteresowane szpitale". "Oczywiście tych, do których książki jeszcze nie trafiły zachęcamy do kontaktu" - dodała.
W ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 2017 r. do 360 szpitali trafiło 100 tys. wyprawek czytelniczych dla najmłodszych.
Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. "Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery" - podkreśla Instytut. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/