Kultura i sztuka po 1989 roku

19.07.2018

360 tys. książek z wierszami dla dzieci trafi na oddziały położnicze w całej Polsce

Do połowy 2019 r. Instytut Książki planuje rozdać na oddziałach położniczych w całym kraju 360 tys. książek z wierszami dla dzieci. W publikacji "Pierwsze wiersze dla..." znalazły się utwory m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Papuzińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna.

Akcja jest częścią kampanii społecznej "Mała książka – wielki człowiek" realizowanej przez Instytut Książki, a dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

"Zdajemy sobie sprawę jako Instytut Książki, że czytanie i przygoda z czytaniem rozpoczyna się tak naprawdę od kołyski i chcemy z jednej strony zachęcić rodziców do tego, żeby czytali dzieciom, ale z drugiej też rozwijali relacje rodzinne, bo tak naprawdę głośne czytanie w rodzinie powoduje to, że ludzie zbliżają się do siebie" - wskazała w rozmowie z PAP koordynatorka kampanii Katarzyna Kucik.

"Wiemy, że dla rodziców bardzo ważne jest nawiązywanie relacji z dziećmi, jest także bardzo wiele sposobów na to, a jednym z nich jest właśnie czytanie" - podkreśliła.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski zaznaczył, że "nie jest to działanie o charakterze jednorazowym, ale przedsięwzięcie długofalowe, obliczone na lata". "Książki +Pierwsze wiersze dla...+, które od 2017 r. rozdajemy najmłodszym dzieciom w szpitalach, to pierwszy element większej całości. Pracujemy właśnie nad jej dalszymi etapami. To rodzaj pracy organicznej, którą chcemy kontynuować i poszerzać, aby nawyk czytania od najmłodszych lat zaprocentował w dorosłym życiu tych dzieci" - podkreślił Jaworski.

Kucik poinformowała, że młodzi rodzice otrzymują książkę "Pierwsze wiersze dla..." wraz z broszurą przedstawiającą korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia, w ramach wyprawki szpitalnej. Taki pakiet czytelniczy rodzice otrzymują za darmo.

Na pytanie, z iloma szpitalami Instytut nawiązał współpracę, odpowiedziała: "na ten moment na naszej liście znajduje się 360 placówek, jednak chcemy docelowo objąć tym projektem wszystkie zainteresowane szpitale". "Oczywiście tych, do których książki jeszcze nie trafiły zachęcamy do kontaktu" - dodała.

W ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 2017 r. do 360 szpitali trafiło 100 tys. wyprawek czytelniczych dla najmłodszych.

Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. "Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery" - podkreśla Instytut. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL