„Kino, które łączy” - to hasło Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, który rozpocznie się 28 lipca. Wśród filmów, które będzie można zobaczyć, znajdą się „Shoplifters” Japończyka Hirokazu Kore-edy oraz najnowszy obraz Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”.
Jak powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka, organizatorom chodzi o to, by widz mógł nie tylko obejrzeć film, ale by oferta festiwalowa dawała szansę "na bliższe poznanie sztuki filmowej, a także tego, czym żyje współczesny świat”.
„Chcemy zaprezentować najlepsze produkcje zagraniczne oraz najnowsze i najciekawsze, które pojawiły się w polskim kinie. Chcemy łączyć kino światowe i polskie, pokazując, że polskie kino coraz częściej staje się mocnym atutem kina światowego” - dodała Torbicka.
Festiwal rozpocznie polska premiera filmu, który zdobył Złotą Palmę w Cannes, „Shoplifters” japońskiego reżysera Hirokazu Kore-edy. „Film portretuje wielopokoleniową rodzinę, która żyje w biedzie, w centrum wielkiego miasta. Reżyser zadaje pytania, co jest elementem scalającym rodzinę, jaką relację człowieka z człowiekiem można nazwać rodzinną. To też portret współczesnego człowieka w obliczu metropolii” – powiedziała Torbicka.
Premierę w Kazimierzu będzie miał najnowszy film Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”. „To osobista historia rodzinna o relacji braci Janusza i Andrzeja Kondratiuków. To będzie absolutna premiera, nawet niektórzy aktorzy jeszcze nie widzieli tego filmu. Reżyser i występujący w nim aktorzy Aleksandra Konieczna, Bożena Stachura, Robert Więckiewicz będą gośćmi festiwalu” – zapowiedziała Torbicka.
Do Kazimierza przyjadą i będą spotykać się z widzami także m.in. Joanna Kulig, Agata Kulesza, Danuta Stenka, Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat, Maja Komorowska, Krzysztof Zanussi.
Na zamku w Janowcu zobaczyć będzie można obrazy należące do klasyki filmowej: „Casablancę”, „Światła Wielkiego Miasta”, „Samotność długodystansowca”, „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „M-Morderca”. „Chcemy pokazać takie filmy, z których każdy, w najlepszy sposób, reprezentuje dany gatunek filmowy. Będą poprzedzone komentarzem filmoznawcy” – powiedziała Torbicka.
W programie festiwalu znalazł się także konkurs filmów krótkometrażowych, w którym wystartuje 34 produkcji, w tym 14 zagranicznych. Zostały wybrane spośród 280 zgłoszonych do konkursu.
Na bohatera aktorskiej retrospektywy filmów wybrany został Arkadiusz Jakubik. Będzie można go zobaczyć w takich filmach, jak „Cicha noc”, „Dom zły”, „Chce się żyć”, „Cóżeś ty za pani”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”. „Chcemy pokazać aktora, który może się mierzyć z różnymi rolami, zapada w pamięć widzów. Jego sekretem jest silna osobowość, jest też reżyserem, scenarzystą, muzykiem” – zaznaczyła Torbicka. Jakubik wystąpi w Kazimierzu jako muzyk w solowym projekcie „Szatan na Kabatach” oraz z zespołem Dr Misio.
Występy muzyczne odbywać się będą codziennie. Na otwarcie festiwalu Kasia Nosowska z Zamilską zaprezentują koncert „Jeśli wiesz co chcę powiedzieć”. Wystąpią też m.in. zespół jazzowy EABS, folkowa grupa Odpoczno, Francis Tuan, Przybył, New Cage. Wraz z zespołem Raz Dwa Trzy śpiewać będą Elżbieta Adamiak, Stanisława Celińska, Ania Rusowicz, Magda Umer i Daria Zawiałow. Na koncercie „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 90 lat minęło” utwory jubilata zaprezentują współpracujący z nim muzycy.
Głównym partnerem festiwalu jest samorząd województwa lubelskiego, który przeznaczył na jego organizację 400 tys. zł, o 150 tys. zł więcej niż na ubiegłoroczną edycję. „Kultura to dobra forma promocji województwa. Ten festiwal miał w ubiegłym roku 56 tys. uczestników, należy do najlepszych w Polsce, przyciąga gości także z zagranicy” – powiedział wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.
Festiwal rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 5 sierpnia. (PAP)
Autor: Zbigniew Kopeć
kop/ itm/