Występy blisko 90 zespołów, w tym 13 z zagranicy, obejrzy publiczność 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 28 lipca. To jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie - podał bielski Regionalny Ośrodek Kultury, organizator wydarzenia.
Do 5 sierpnia w ponad 50 koncertach na arenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim wystąpi ok. 4 tys. wykonawców; oprócz zespołów również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
Małgorzata Słonka z Regionalnego Ośrodka Kultury poinformowała w piątek, że spośród zespołów zagranicznych większość pochodzi z Europy. Miłośnicy folkloru zobaczą m.in. występy Bułgarów, Hiszpanów, Macedończyków, Serbów i Włochów. Przyjadą również artyści z odległych krajów, m.in. z Indii, Indonezji, Japonii i Meksyku.
Dyrektor Ośrodka Leszek Miłoszewski podkreślił, że organizatorzy zapraszając gości z zagranicy, kierowali się chęcią zaprezentowania autentycznego folkloru w prezentacji śpiewu, tańca, muzyki i obrzędów. Istotne jest też, by – jeśli to możliwe – zespół pochodził z okolic, które dotychczas nie były reprezentowane na TKB.
Pod auspicjami Tygodnia w amfiteatru w Żywcu odbędzie się 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Wystąpi 25 zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, którą jest Złote Żywieckie Serce.
W Wiśle w konkursowe szranki staną uczestnicy trzydniowych 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę będą w nich reprezentowały trzy zespoły: Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, Świerczkowiacy z Tarnowa i Żywczanie z Żywca.
Prezentacjom Tygodnia będą towarzyszyły Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Odbędzie się także 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne regiony. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/