Osobiste historie żydowskich artystów to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu muzycznego Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem, który w niedzielę rozpocznie się we Wrocławiu. Festiwal to cykl muzycznych spotkań z żydowskimi artystami z różnych stron Europy.
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem to festiwal złożony z cyklu muzycznych spotkań z artystami, prezentujących bogactwo europejskiej muzyki żydowskiej. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu już po raz dwunasty.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji muzycznego Lata w Synagodze są osobiste historie żydowskich artystów. „Zaprosiliśmy ich, aby opowiedzieli o swojej kulturze oraz podzielili się swoją historią” - powiedziała Bente Kahan, dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.
Koncerty będą odbywać się co niedzielę o godz. 18 w zabytkowej przestrzeni Synagogi Pod Białym Bocianem z 1829 roku.
Podczas koncertu inauguracyjnego (29 lipca) wystąpi trójka żydowskich artystów: Bente Kahan, Marco Valabrega i Ronen Nissan wywodzących się z różnych regionów i tradycji. Kahan to urodzona w Norwegii żydowska aktorka, muzyk i reżyserka, która od 2001 roku mieszka we Wrocławiu. Jej pierwszy występ w jidysz miał miejsce w Oslo w 1983 r. W 1990 r. zdecydowała się skupić swoją artystyczną działalność na tematyce historii i dziedzictwa Żydów europejskich. Poświęca szczególną uwagę artystom, którzy tworzyli w obozach Zagłady, gettach. Wykonuje utwory Ilse Weber oraz Mordechaja Gebritiga, stworzyła także muzyczne wersje do przetłumaczonych na język angielski wierszy Tadeusza Różewicza. Z kolei Marco Valabrega to żydowski artysta urodzony we Włoszech, związany m.in. z operą w Rzymie, orkiestrą telewizji Rai, a Ronen Nissan to urodzony w Izraelu dyrygent, aranżer, autor muzyki sakralnej, filmowej oraz klasycznej opartej na dziełach kompozytorów prześladowanych przez nazistów.
W kolejną niedzielę odbędzie się koncert Noam Vazany, wokalistki grającej na puzonie i fortepianie pochodzącej z Izraela, a obecnie mieszkającej w Amsterdamie. Podczas występu artystka zaprezentuje publiczności bliskowschodnie i północnoafrykańskie utwory oraz własne kompozycje.
Tydzień później (12 sierpnia) na scenie wrocławskiej synagogi wystąpi Gerard Edery, wybitny interpretator muzyki sefardyjskiej. Z kolei 19 sierpnia Kuba Stankiewicz, jeden z najciekawszych pianistów polskiej sceny jazzowej, zaprezentuje twórczość uznanych amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia.
Cykl koncertów zakończy się 26 sierpnia, kiedy w ramach festiwalu Krzyżowa Music światowej sławy muzycy oraz młode talenty zaprezentują dzieła muzyki klasycznej.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Bente Kahan opiekująca się żydowskim dziedzictwem Wrocławia oraz Dolnego Śląska. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ itm/