Ponad 200 książek zakupionych za pieniądze zebrane podczas kiermaszu towarzyszącemu Nocy Bibliotek w Książnicy Podlaskiej, trafiło w środę do filii Książnicy mieszczącej się w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (DSK).
"Mamy nadzieję, że nowe publikacje uczynią pobyt dzieci w szpitalu, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, bardziej znośnym" - powiedziała podczas wręczania książek dzieciom, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej Dorota Łuckiewicz.
Łuckiewicz powiedziała, że nowe książki zostały zakupione za pieniądze uzyskane podczas kiermaszu, który towarzyszył tegorocznej Nocy Bibliotek. Sprzedano wówczas ponad 2700 woluminów z zasobów biblioteki. Każdy egzemplarz kosztował 1 zł.
"W sumie kupiliśmy 213 książek za łączną kwotę 2725,32 zł" – poinformowała Łuckiewicz i dodała, że są to głównie książki–zabawki z elementami dźwiękowymi, książki-rozkładanki, bajki i baśnie, książki przyrodnicze, albumy o sportowcach, encyklopedie przeznaczone dla młodszych czytelników.
Łuckiewicz przypomniała, że Filia nr 10 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego to "wyjątkowa biblioteka", która powstała w 2001 r., w wyniku współpracy marszałka województwa podlaskiego, prezydenta Białegostoku oraz dyrektora DSK jako odpowiedź na potrzeby małych pacjentów oraz ich rodziców i jest jedyną szpitalną wypożyczalnią, którą prowadzi Książnica Podlaska.
"Pobyt w szpitalu jest dla dzieci zawsze sytuacją trudną. Poddawane są bolesnym zabiegom medycznym, nie mają kontaktu z bliskimi osobami. Naszym zadaniem jest wspomagać proces leczenia, poprzez różnego rodzaju działania biblioterapeutyczne. Nie zmniejszą one fizycznego bólu, ale podbudują psychicznie. Pozwolą zapomnieć o trudnych chwilach" - podkreśliła kierownik szpitalnej wypożyczalni Iwona Sokół–Selau.
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem w Podlaskiem, który leczy dzieci. Rocznie to ok. 20 tys. hospitalizacji oraz 140 tys. kolejnych w przyszpitalnych poradniach i pracowniach.
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest instytucją prowadzoną przez samorząd województwa podlaskiego. W jej skład wchodzą: Biblioteka Główna oraz 16 filii na terenie miasta. Księgozbiór liczy ok. 1,3 mln pozycji: książek, czasopism oraz zbiorów specjalnych. Do wypożyczalni zapisanych jest ponad 43 tys. czytelników, a z jej danych wynika, że od stycznia do maja książki wypożyczyło blisko 32 tys. osób.(PAP)
autorka: Małgorzata Półtorak
mpt/ pat/