Kilkadziesiąt prac autorstwa 35 artystów tworzy wystawę przygotowaną z okazji 35-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (ZPAMiG), którą do niedzieli można oglądać w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu.
Ekspozycja zatytułowana „Rozmowy” to pierwsza z serii wystawa organizowanych z okazji jubileuszy 35-lecia ZPAMiG – poinformowali w środę PAP organizatorzy wystawy. Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac. To przede wszystkim malarstwo i grafika. Cześć prac utrzymana jest w poetyce realistycznej, inne zaś w abstrakcyjnej. Ich tematyka jest bardzo różnorodna.
Odwiedzający Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu mogą zobaczyć m.in. grafikę z cyklu „Przestrzenie mazurskie” Elżbiety Owczarek. Abstrakcyjne kompozycje tej artystki są wewnętrzną podróżą opowiedzianą kolorami, światłem, przezroczystościami i geometrią, a jej ulubionymi sposobami wypowiedzi artystycznej jest malarstwo, grafika, rysunek, fotografia.
Prezentowana jest też praca Iwony Nielubowicz – obraz olejny zatytułowany „Rywalizacja”. Na ekspozycji można również zobaczyć prace Małgorzaty Budzyńskiej. To m.in. grafiki komputerowe inspirowane współczesną historią.
Swoją pracę zatytułowaną „Toskania” prezentuje też Maria Gadowska. „Jej prace charakteryzują się (...) zmysłowością, równowagą, wyczuciem kompozycji, romantycznością, delikatnością i zasłuchaniem w temat” - powiedział prezes Związku Dariusz Wilczyński. Na wystawie można też zapoznać się z twórczością Jerzego Krzysztoporskiego. Malarstwo tego artysty to prace z „pogranicza realizmu i magii”.
ZPAMiG powstał w 1984 r. jako ogólnopolskie stowarzyszenie artystów malarzy i grafików. Współzałożycielami i aktywnymi członkami ZPAMiG-u byli m.in.: Jerzy Duda-Gracz, Edward Dwurnik, Władysław Hasior, Leon Michalski, Eugeniusz Geno Małkowski, Kiejstut Bereźnicki, Olgierd Bierwiaczonek, Włodzimierz Buczek, Edmund Burke, Kazimierz Ostrowski, Erna Rosenstein, Tadeusz Kulisiewicz.
Ekspozycję można zwiedzać do niedzieli, w sobotę zaś odbędzie się finisaż wystawy. Ekspozycji towarzyszy jubileuszowy katalog prac 74 artystów.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ agz/