Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznica Cudu nad Wisłą są dobrą okazją do dziękczynienia za stulecie niepodległości Polski i do zawierzenia Matce Bożej przyszłości naszej ojczyzny - podkreślił w środę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Ks. Rytel-Andrianik zauważył w komunikacie prasowym, że uroczystość Wniebowzięcia jest niezwykle ważna. Należy do tzw. świąt nakazanych, obok. m.in. Bożego Narodzenia czy Uroczystości Trzech Króli, co oznacza, że w tym dniu katolicy na całym świecie mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej.
"Wniebowzięcie Maryi jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego. Uroczystość ta uświadamia nam, że mamy w niebie niezawodną orędowniczkę, Matkę Boga i matkę każdego z nas" - mówił rzecznik KEP cytowany w komunikacie. Zwrócił uwagę, że "Maryi możemy powierzać nasze codzienne sprawy, wyzwania, problemy oraz przyszłość ojczyzny, Europy i świata. Maryja jest zawsze gotowa, by nam pomagać".
Jego zdaniem to nie przypadek, że nazywamy Maryję Królową Polski, gdyż towarzyszy nam od wieków, w najtrudniejszych wydarzeniach. "Dlatego Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to również dobry czas, w którym możemy – za Jej wstawiennictwem – dziękować Bogu za stulecie odzyskania niepodległości naszej ojczyzny" - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.
Zauważył też, że 15 sierpnia obchodzimy 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego. W związku z tym zwrócił się z prośbą o modlitwę tego dnia w intencji żołnierzy, którzy dbają o bezpieczeństwo naszego kraju.
Ks. Rytel-Andrianik wytłumaczył też, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także dniem Matki Boskiej Zielnej, gdyż zgodnie z tradycją chrześcijańską apostołowie, którzy przyszli na grób Matki Bożej u podnóża Góry Oliwnej w Jerozolimie, zamiast ciała Maryi znaleźli zioła i kwiaty. Dziś natomiast symbolizują one prośbę do Boga o zdrowie i błogosławieństwo.
Jak co roku, na Jasnej Górze 15 sierpnia mają miejsce uroczystości z udziałem tysięcy pielgrzymów, którzy przybywają tam pieszo z całej Polski. Ponadto jest to dzień odpustu w wielu kościołach w Polsce i na świecie, które są pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - czytamy w komunikacie KEP. Największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP w Polsce mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu.(PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ ozk/