Na jasnogórskich błoniach gromadzą się wierni, którzy będą w środę uczestniczyć w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 11 rozpocznie się suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio.
Homilię podczas uroczystej mszy wygłosi metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo, natomiast zgromadzonych powita generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 29 kwietnia do 14 sierpnia, do Częstochowy przybyło 156 pielgrzymek pieszych, które zgromadziły 82 tys. osób. Było też 113 pielgrzymek rowerowych (7,5 tys. uczestników) i 15 biegowych (400 osób).
Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - od 2 do 14 sierpnia - na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 66 tys. osób. W pięciu pielgrzymkach z Warszawy przyszło ponad 12,5 tys. wiernych.
Najliczniejsze były: 38. Pielgrzymka Krakowska (ponad 8 tys. osób), 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza (ponad 6 tys.) i 40. Pielgrzymka Radomska (prawie 6 tys.)
Najdłuższą trasę przeszły 37. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu (638 km w 19 dni) i 34. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupy z Pustkowa - 615 km w 20 dni, i ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni).
Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ ozk/