Koncert z okazji 50-lecia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, założonej przez Agnieszkę Duczmal, odbędzie się w niedzielę na Festiwalu Chopin i jego Europa. Orkiestra i soliści wystąpią w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Pianista Makoto Ozone wykona jazzową wersję Koncertu fortepianowego Es-dur KV 271 W.A. Mozarta. Wystąpią również trzej laureaci ostatniego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego: Haruma Sato, Michiaki Ueno oraz Yibai Chen. Zagrają oni Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i Anny Duczmal-Mróz.
Muzycy wykonają Suitę G-dur na orkiestrę smyczkową Ignacego Jana Paderewskiego. Według informacji podanej przez organizatorów, "jeszcze 20 lat temu utwór znany był jedynie ze spisu twórczości oraz śladów w korespondencji". Powstała w 1884 r. suita została odnaleziona w 1986 r., ale jej pierwsze wykonanie nastąpiło dopiero w 1998 r. Publiczność usłyszy również Sinfoniettę na dwie orkiestry Kazimierza Serockiego.
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 r. przez Agnieszkę Duczmal. Po zdobyciu przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana w 1976 r. na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim została przekształcona w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Zespół nagrał 51 płyt. W swoim dorobku zespołu ma wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra współpracowała także z radiofoniami zagranicznymi, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała głównie muzykę polską. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus współpracuje z solistami, takimi jak: Maurice Andre, Martha Argerich, Steven Isserlis, Kevin Kenner, Mischa Maisky, Jeremi Menuhin, Igor Oistrakh. Podczas zagranicznych tras koncertowych orkiestra występowała m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonii Berlińskiej, Musikvereinsaal w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro alla Scala w mediolanie. Agnieszka Duczmal była pierwszą kobietą, która tam dyrygowała.
Informacje dotyczące Festiwalu Chopin i jego Europa dostępne są na stronie internetowej http://pl.chopin.nifc.pl/festival/edition2018/concerts/day/11 (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ krap/