Filmy dokumentalne, fabularne, animowane, które łączy tematyka Karpat, będzie można przez weekend zobaczyć na stacji kolejki wąskotorowej w Majdanie k. Cisnej w Bieszczadach. W piątek rusza tam 2. edycja Festiwalu Filmów Karpackich.
W programie znajdą się produkcje najnowsze, ale nie zabraknie również klasyki dużego ekranu, a także propozycji dla najmłodszych. Będą to filmy polskie i zagraniczne - poinformował PAP Sebastian Kieszkowski z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorem festiwalu jest województwo podkarpackie.
Kieszkowski podkreślił, że program festiwalu jest bardzo różnorodny. "Wspólnym mianownikiem wszystkich filmów są Karpaty, dlatego też przyrody i pięknych krajobrazów nie może zabraknąć podczas projekcji. Bieszczadzki las, noc i kontakt z naturą, to wizytówka festiwalu” – powiedział.
Dodał, że w tym roku filmy będą wyświetlane na głównym ekranie oraz w wagonikach kolejki, co będzie dodatkową atrakcją wydarzenia.
Łącznie pokazanych zostanie ponad 20 tytułów. Wśród nich znajdą się dokumenty poświęcone Bieszczadom, które zostały zrealizowane dla Polskiej Kroniki Filmowej; ich autorem jest mistrz polskiego dokumentu Władysław Ślesicki. Najstarszy z pokazanych w tym cyklu dokumentów to reportaż z ziemi sanockiej z 1938r., najnowszy „Połonin czar” z 1988 r. „Ten zestaw to zaproszenie do poznania zapisanej na celuloidzie niezwykle ciekawej, choć pogmatwanej, historii Bieszczadów” – zachęcają organizatorzy.
Będzie można także obejrzeć cykl telewizyjny promujący pogranicze polsko-słowackie „Wędrowanie bez plecaka”, filmowy portret pasjonata dzikiej przyrody i pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukasza Łuczaja oraz Zbigniewa Łagosza, ostatniego pasterza-samotnika w Beskidach, a także opowieść o internowaniu i pobycie w Komańczy kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia.
Wśród fabuł znajdzie się ukraiński dramat psychologiczny, który rozgrywa się na huculskiej wsi: „Bracia. Ostatnia spowiedź” w reżyserii Victorii Trofimenko z 2013 roku, dwa odcinki serialu „Wataha” o życiu bieszczadzkich strażników granicznych i problemie nielegalnych emigrantów, czy klasykę polskiego kina - „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1969 r.
Dla najmłodszych przewidziano „Między nami wampirami”, którego akcja dzieje się w Karpatach rumuńskich, w Transylwanii.
Kieszkowski zauważył, że w czasie festiwalu oprócz oglądania filmów uczestnicy będą mogli także spotkać się z aktorami i twórcami, m.in. Aleksandrą Popławską, reżyserką Victorią Trofimenko, a także wziąć udział we wspólnym przejeździe Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan-Balnica-Majdan z udziałem gości specjalnych, w tym aktora Jarosława Boberka.
2. Festiwal Filmów Karpackich potrwa do niedzieli.
Jest realizowany w ramach projektu „Szlak Kultury Wołoskiej”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/