Srebrny skarb Wikingów odkryli archeolodzy prowadzący badania terenu na stanowisku położonym na szwedzkiej wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim – informuje serwis internetowy The Local. Odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na terenie pola uprawnego w wiosce Rone, znajdującej się 4 km na południowy wschód od miejscowości Hemse w południowej części Gotlandii.
Archeolodzy z Muzeum Gotlandzkiego w Visby odnaleźli podczas badań na stanowisku, na głębokości ok. 30 centymetrów pod powierzchnią gruntu metalowy kubełek z czasów Wikingów wykonany z brązu, wypełniony po brzegi srebrnymi monetami.
Jak poinformował archeolog Per Widerstrom, wstępna analiza jednej z monet znajdujących się na wierzchu wykazała, że została ona prawdopodobnie wybita w Niemczech w latach 1000-1040.
Zdaniem naukowców, odnaleziony kubełek o średnicy 23 cm i głębokości ok. 17 cm może zawierać nawet kilka tysięcy takich monet.
Archeolodzy jeszcze nie ustalili, czy wewnątrz naczynia znajdują się inne artefakty, a także czy kubełek był wypełniony monetami jednorazowo, czy też warstwami przez dłuższy okres.
Według Larsa Sjovarda, dyrektora Muzeum Gotlandzkiego, odkryty w nienaruszonym stanie kubełek ze srebrnymi monetami to wspaniałe i cenne znalezisko.
W latach 80-ych XIX wieku na tym samym polu uprawnym odnaleziono skarb Wikingów z XI wieku złożony z około 6000 monet.
Według archeologów, najnowsze znalezisko na stanowisku w Rone jest też ostatnim tego typu, gdyż szczegółowe badanie powierzchni terenu przeprowadzone przy użyciu wykrywacza metalu nie wykazało obecności kolejnych skupisk metalowych przedmiotów. (PAP)
jot/ jjj/ ako/