Na wiosnę przyszłego roku planowane jest otwarcie nowej siedziby Instytutu Konfucjusza - Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - informuje biuro prasowe UJ.
Obecnie siedziba Instytutu Konfucjusza mieści się przy ul. Radziwiłłowskiej, nowa od jesieni ubiegłego roku powstaje w budynku przy ul. Oleandry, wzniesionym w latach 60. XX w. Do połowy ubiegłego roku w obiekcie tym funkcjonował Instytut Nauk Geologicznych UJ (obecnie działa on w nowoczesnym gmachu na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ).
Jak poinformowało biuro prasowe UJ, całkowity koszt inwestycji przy ul. Oleandry to prawie 17 mln zł. Nieco ponad połowę tej kwoty przekazali partnerzy chińscy.
W 4-kondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej 2 tys. m kw. i kubaturze 8,6 tys. m sześc. znajdą się sale dydaktyczne, laboratorium językowe, biura dla pracowników oraz aula, której dotąd tu nie było. Pomieści ona 126 osób i będzie ją można podzielić na dwie części za pomocą przesuwnej ściany.
Zakres prowadzonej obecnie modernizacji przewiduje m.in. wzmocnienie stropów, budowę nowej klatki schodowej i szybu windowego, wymianę wszystkich instalacji, stolarki drzwiowej i okiennej, a także wyburzenie wewnętrznych ścian murowanych, które zastąpią płyty gipsowo-kartonowe.
Budynek ma być przebudowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażony zostanie w system BMS, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w nim i jego otoczeniu.
Aranżacja terenu przed budynkiem będzie inspirowana sztuką projektowania ogrodów chińskich. Znajdą się w nim kręte alejki, ławki do odpoczynku. Ogród ma nie tylko stanowić nową, atrakcyjną przestrzeń zieloną w centrum miasta, ale również zainteresować mieszkańców kulturą i sztuką Państwa Środka.
Instytut Konfucjusza w Krakowie powstał w 2006 r. i obecnie jest jedną z ponad 500 tego typu instytucji na świecie. Prowadzi kursy nie tylko dla studentów UJ, ale również dla wszystkich zainteresowanych nauką języka mandaryńskiego. W swojej ofercie ma też specjalistyczne kursy językowe dla biznesmenów. Każdego roku z kursów Instytutu korzysta ok. 1 tys. osób.
Rocznie Instytut organizuje ok. 80 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. wykłady i warsztaty, odczyty, szkolenia, pokazy filmów, wystawy, obchody tradycyjnych chińskich świąt.
Jednostka przeprowadza też uznawane na całym świecie egzaminy z języka chińskiego jako obcego. W okresie od grudnia 2017 r. do czerwca 2018 r. zdawało je prawie pół tysiąca osób.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agt/