W piątek zaprezentowano wizualizację rozbudowy i modernizacji Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Projekt o wartości 18,2 mln zł jest finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wkład samorządu województwa to 5,6 mln zł – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.
„Nasza kultura i dziedzictwo jest dla nas fundamentem budowania tożsamości regionu, który wykuwa swoją historię od 20 lat. Dlatego muzeum rozbudowane w tej nowej koncepcji jest niesłychanie potrzebne. Przeznaczyliśmy spore środki w przekonaniu, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji w obszarze kultury” – powiedziała na piątkowej konferencji marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
Koncepcja rozbudowy muzeum powstała w 2009 r. W międzyczasie została częściowo zmodyfikowana, m.in. dodano elementy związane z zagospodarowaniem przestrzennym sąsiedztwa placówki, czyli przyległych do niej terenów miejskich.
„Obiekt zyska 2 tys. metrów powierzchni użytkowej. Zmieni się jego forma zewnętrzna, a co najważniejsze przejdzie prawdziwą metamorfozę wewnętrzną. Chcemy, aby to była ekspozycja na miarę 21. wieku. Taka, żebyśmy pokazali historię Lubuszan w sposób multimedialny. Chcemy pokazać bogactwo regionu” – powiedział dyr. Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania.
Dodał, że Muzeum będzie przedstawiać historię regionu i jego mieszkańców w sposób nowoczesny i dostępny dla każdego, ale będzie w nim także miejsce na sztukę współczesną.
Zielonogórskie muzeum posiada 6 tys. obiektów, których nie może pokazywać ze względu na ograniczenia powierzchniowe. W ramach rozbudowy powstanie nowa galeria, która będzie nosiła nazwę „Złotego grona”, duża sala konferencyjna oraz sala edukacyjna.
Niebawem zostanie ogłoszony drugi przetarg, mający na celu wyłonienie wykonawcy budowlanego. Pierwszy nie przyniósł bowiem rozstrzygnięcia ze względu na zbyt wysokie stawki ofertowe. Według planu muzeum w nowej odsłonie ma być dostępne dla zwiedzających na początku 2020 r.
Muzeum Ziemi Lubuskiej jest instytucją kultury podległą samorządowi województwa lubuskiego. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/aszw/