Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przybył w poniedziałek do Pragi, gdzie weźmie udział w wydarzeniach związanych z projektem „sPOLeCZne. Polsko-czeskie rocznice 1918-2018”. Inicjatywa ma przypominać o wspólnej historii Polaków i Czechów w ostatnich 100 latach.
Kancelaria Sejmu poinformowała, że w Pradze Kuchciński poruszy również kwestie współpracy Polski i Czech w przyszłości.
W ramach wizyty marszałek Sejmu weźmie udział m.in. w otwarciu wystawy "Wspólnie: Pół wieku stosunków polsko-czeskich 1968–2018", która została przygotowana przez Instytut Polski w Pradze we współpracy z czeskim historykiem Petrem Blażkiem.
Następnie przed budynkiem praskiego Muzeum Narodowego Kuchciński złoży kwiaty w miejscu samospalenia Jana Palacha, a także uczci pamięć Ryszarda Siwca i Sandora Bauera.
Kancelaria Sejmu podała, że wieczorem marszałek wraz z przewodniczącym Izby Poselskiej (niższej izby czeskiego parlamentu) Radkiem Vondraczkiem wygłosi słowo wstępne podczas spotkania filmowo-dyskusyjnego poświęconego Siwcowi, Bauerowi i Palachowi.
Projekt "sPOLeCZne. Polsko-czeskie rocznice 1918-2018" ruszył w czwartek 6 września w Pradze. Do 15 września będzie można wziąć udział w wielu przedsięwzięciach, których celem jest zwrócenie uwagi odbiorców na sprawy łączące Polaków i Czechów.
W programie polsko-czeskiego tygodnia jest m.in. wystawa plenerowa poświęcona symbolom relacji polsko-czeskich, konferencja historyczno-politologiczna w czeskim MSZ, a także koncerty i projekcje filmowe. Specjalny blok tematyczny przygotował Program 3 Czeskiego Radia, który będzie transmitował na żywo wydarzenia muzyczne.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Kuchciński i Vondraczek, a także ministrowie spraw zagranicznych obu krajów: Jacek Czaputowicz i Jan Hamaczek.
Z Pragi Anna Tustanowska (PAP)
amt/ akl/ mal/ wus/