8. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który odbywać się będzie w Płocku od 22 do 29 września, otworzy projekcja filmu niemego z 1920 r. „Dla Ciebie, Polsko” z przygotowaną specjalnie audiodeskrypcją oraz muzyką, która grana będzie na żywo.
Seans filmowy inaugurujący festiwal, podobnie jak planowane na jego zakończenie widowisko historyczne „Słowa Wolności”, to wydarzenia związane z obchodami jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski.
W trakcie tegorocznego 8. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbędą się m.in. pokazy 15. współczesnych filmów z audiodeskrypcją, czyli tekstem czytanym symultaniczne wraz z projekcją filmu, przedstawiającym osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy opis kostiumów aktorów. Będą także spotkania i dyskusje z reżyserami, aktorami i krytykami filmowymi.
„To festiwal szczególny dla wyjątkowej publiczności. Nie ma drugiego takiego nigdzie indziej, ani w Wenecji, ani w USA. Jest tylko w Płocku. Twórcy tego wydarzenia i jego publiczność to fantastyczni ludzie” - podkreślił prezydent miasta Andrzej Nowakowski podczas środowej konferencji prasowej. Według niego płocki Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest przykładem, jak można przełamywać bariery, które wykluczają osoby niepełnosprawne.
„W przypadku naszego festiwalu kluczem jest audiodeskrypcja. Nie jest to tylko technika przekazu sztuk wizualnych osobom niewidomym. Audiodeskrypcja to prawdziwa sztuka, bo wszystko w niej odgrywa istotną rolę, każde użyte słowo, nastrój i klimat, jaki stwarza się odbiorcy” – zaznaczyła Renata Nych, szefowa płockiego Stowarzyszenia „De facto”, które organizuje Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych.
Specjalnie przygotowana audiodeskrypcja, opracowana przez Urszulę Kiełczewską, a czytana przez aktorkę Katarzynę Anzorge, towarzyszyła będzie - wraz z muzyką autorstwa i w wykonaniu gitarzysty Krzysztofa Misiaka - projekcji filmu „Dla Ciebie, Polsko”, obrazu niemego, gatunku prezentowanego na festiwalu po raz pierwszy. „Dla Ciebie, Polsko” to dzieło w reżyserii Antoniego Bednarczyka, opowiadające o wojnie polsko-bolszewickiej oraz losach Franka i Hanki, którego premiera odbyła się 25 września 1920 r.
Festiwal zakończy widowisko słowno-muzyczne „Słowa Wolności” w reżyserii aktora Teatru Dramatycznego w Płocku, a także autora i lektora audiodeskrypcji, Mariusza Pogonowskiego. Będzie to historia oparta na wspomnieniach z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości płocczanina, Karola Cholewińskiego. Akcentem muzycznym spektaklu będą Pieśni Legionowe, śpiewane wspólnie z publicznością.
Wśród 15. filmów, które zostaną pokazane w trakcie 8. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, będą m.in. „Zabawa, zabawa” w reżyserii Kingi Dębskiej oraz „Juliusz” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka. O filmach dyskutować będą z publicznością krytycy, w tym Artur Zaborski, Anita Piotrowska i Łukasz Maciejewski.
Zaplanowano także spotkania z reżyserami filmowymi, jak Paweł Maślona - twórca „Ataku paniki” czy Maciej Sobieszczański autor „Zgody”. Wykłady filmoznawcze, w tym o roli muzyki w filmie, poprowadzą dr Piotr Pławuszewski oraz prof. Krzysztof Kozłowski. Przewidziano również spotkania z aktorkami: Joanną Kulig, Małgorzatą Zajączkowską i Urszulą Grabowską.
Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych finansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także przez mazowiecki i płocki samorząd.
Organizatorem festiwalu jest płockie Stowarzyszenie „De Facto”, istniejące od 2006 r., którego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych. Stowarzyszenie to prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych. (PAP)
mb/ agz/