Ponad 100 mln mieszkańców Europy jest zaangażowanych w różne formy wolontariatu - wynika z danych zaprezentowanych w piątek w Poznaniu na konferencji prasowej zorganizowanej podczas odbywającego się pod hasłem „Solidarny duch Europy” zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Główne temat trwających od czwartku obrad to solidarność i wolontariat. Wyniki ankiety na temat wolontariatu w Europie przedstawił na konferencji prasowej ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
"Do wszystkich episkopatów w Europie wystosowane zostały specjalne kwestionariusze poświęcone wolontariatowi w tych krajach. Z zebranych danych wynika, że wolontariat jest niewątpliwie dla Kościoła znakiem czasów i wyzwaniem. Jest rzeczywistością, która coraz szybciej się rozwija, gromadzi coraz więcej ludzi, która ma wiele wspólnego z Kościołem, z chrześcijaństwem, jednak często bywa spłycana, ograniczana wyłącznie do czystego aktywizmu. Kościół musi więc przywracać duszę wolontariatowi, pokazać, że ludzkie działanie może być głębsze, może wynikać nie tylko z bardzo powierzchownych motywacji, ale także być realizacją swojego powołania" - powiedział.
Zaznaczył przy tym, że wolontariat jest też szansą do tego, by pokazać Kościół, wiarę ludziom, którzy dotąd Kościoła nie znali. Poinformował, że według obecnie dostępnych danych w wolontariat w Europie zaangażowanych jest ponad 100 mln osób. "To około 20 proc. Europejczyków, a dużą część tego wolontariatu można wiązać z Kościołem, z religią. Religia jest w Europie jednym z trzech, obok edukacji i sportu, podstawowych filarów wolontariatu" – zaznaczył.
Ks. Wojciech Sadłoń powiedział, że struktury związane z wolontariatem są wciąż znacznie lepiej rozwinięte w zachodniej części Europy. "Nie znaczy to jednak, że w pozostałej części kontynentu wolontariatu nie ma – on jest często niewidoczny, bo słabiej działają tam organizacje. Dlatego w Europie Środkowej czy Wschodniej znacznie częściej mamy do czynienia z wolontariatem nieformalnym, prowadzonym bez pośrednictwa instytucji, organizacji" – wyjaśnił.
Także w piątek swoimi doświadczeniami dzielili się w trakcie konferencji prasowej wolontariusze m.in. Caritas, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia czy Wspólnoty Sant’Egidio.
Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podkreślił, że wolontariuszem może być każdy - niezależnie od predyspozycji i talentów.
"To, czego nawet nie postrzegam w sobie jako jakąś wartość, może być ogromną wartością dla innej osoby. Dzisiaj wspaniały wolontariat to jest na przykład pobyć z kimś: jest masa ludzi samotnych, dla nich jest bardzo ważne, że ktoś z nimi posiedzi, porozmawia, wypije herbatę. W przypadku wolontariatu, wszyscy po jakimś czasie zadajemy sobie pytanie o to, czy więcej dałem z siebie innym, czy więcej otrzymałem" – powiedział.
Specjalista zdrowia publicznego, pracownik poznańskiego Uniwersytetu Medycznego Mateusz Cofta wyjechał na wiele miesięcy do Tanzanii do pracy na misje jako wolontariusz Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Zabrał ze sobą całą rodzinę.
"Rzeczywiście było to dla nas wyzwanie i niełatwa decyzja, żeby pojechać z małymi dziećmi. Poznałem jednak osoby, które również pojechały z całymi rodzinami do pracy na misjach. Miałem świadomość, że to świadectwo życia naszej rodziny w tych dosyć ostrych warunkach było bardzo ważne" - powiedział.
Aleksandra Putowska z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zaznaczyła, że warto zachęcać młodych ludzi do tego, by działali w Kościele. "Ważne jest też to, by działać w swoim środowisku, by w swoim otoczeniu szukać miejsc, w których możemy być wolontariuszem i możemy dawać siebie" – zaznaczyła.
Do Poznania na zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów. Spotkanie potrwa do niedzieli. Organizacja wydarzenia w stolicy Wielkopolski ma związek z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego, nawiązuje też do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/