Wśród środowisk polonijnych jest duże zainteresowanie współpracą z Polską; dialog partnerski z Polonią jest coraz głębszy, państwo polskie przywiązuje do tego olbrzymią wagę - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrady Zjazdu zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski - w imieniu komitetu honorowego - podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu.
"Bardzo zależy nam na tym, aby poszukiwać nowych, młodych liderów. Chcemy zmiany pokoleniowej. Bardzo wielu młodych ludzi jest zainteresowanych współpracą z Polską i bardzo nam na tym zależy. Jedną z form naszego wsparcia Polonii będzie kładzenie jeszcze większego nacisku i wydawanie jeszcze większych pieniędzy na wypoczynek w Polsce młodych Polaków mieszkających za granicą i mających inne obywatelstwo" - powiedział Karczewski w radiowej Jedynce.
"To co robimy w zakresie Polonii to jest działalność polityczna, również w tym zakresie, aby budować tę siłę Polaków, tam w miejscach zamieszkania. Oni nie mogą się izolować, muszą wychodzić poza swoje środowiska z naszą kulturą, inicjatywami, bogactwem dziejowym i budować wspólnotę" - zaznaczył Karczewski.
Marszałek Senatu wskazał, że zeszły rok był pierwszym od wielu lat "kiedy więcej Polaków przyjechało i wróciło do Polski, niż z Polski wyjechało". "Polacy za granicą są zainteresowani Polską" - ocenił.
Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz i szef MSWiA Joachim Brudziński. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
mja/ mrr/